zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP bude moci zájemcům vyplácet méně z programu Zelená úsporám

13.04.2011
Dotace
Šlendryján
MŽP bude moci zájemcům vyplácet méně z programu Zelená úsporám

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) učinilo krok k tomu, aby mohlo domácnostem vyplácet méně peněz na zateplování a výměnu starého za ekologické vytápění z programu Zelená úsporám. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. MŽP se dohodlo s japonskými investory, kteří program hlavně financují, že průměrná podpora pro rodinu může klesnout ze 65 na 50 procent z celkové ceny.

Zelená úsporám, která disponuje zhruba 19,6 miliardy korun, se financuje z prodeje emisních kreditů oxidu uhličitého. Nejvíc si jich koupili právě Japonci, kteří musí každou zásadní změnu v programu podepsat. V programu je nyní nedostatek peněz pro všechny zájemce a proto byl loni na podzim pozastaven.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa musí rozhodnout, jak se stát vypořádá s nevyřízenými žádostmi na zateplování, na které mu chybí několik miliard korun. Jednou z možností je právě ta, že by současní žadatelé dostali nižší podporu než jejich předchůdci.

"Konečné rozhodnutí je na panu ministrovi," řekl Aktuálně.cz ministrův náměstek Ivo Hlaváč. Chalupa ovšem své rozhodnutí zatím odsouvá. "Máme nějakou formu řešení, ale nechte mě poradit se třeba se zkušenějšími členy ve vládě. Máme několik alternativ," řekl serveru.

Jedním z hlavních cílů programu Zelená úsporám je snížit emise oxidu uhličitého a dalších škodlivých látek. Méně peněz pro jednoho žadatele může být paradoxně pro životní prostředí přínosem. Pokud se totiž rozdělí jeden balík peněz pro víc žadatelů, přinese to více úpor, než když se stejné peníze darují méně domácnostem. Jen v prvním případě musí dát domácnosti více ze svého, napsal server Aktuálně.cz.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí