zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novinky na webu CZREA

18.04.2011
Energie
Solární energie
Novinky na webu CZREA

Dubnové novinky - opět o fotovoltaice..

Fotovoltaika: solární pokrytí II - závislý provoz

V případě zařízení, která jsou v provozu pouze v době, kdy fotovoltaický systém vyrábí elektřinu, je vyhodnocení solárního pokrytí jednoduché. V každém případě bude 100 %. Pro závislý provoz je významná spíše otázka podílu místní spotřeby, tj. nakolik je dané zařízení schopno využít elektřinu vyrobenou fotovoltaickým systémem.

Fotovoltaika: solární pokrytí III - konstantní spotřeba

Konstantní spotřebu je možno považovat za nejjednodušší model odběru připojeného zařízení. Konstantní spotřebu mají zařízení, která jsou trvale v provozu. Může se jednat například o semafory, různé informační panely, rozhlasové vysílače, případně stanice radioreléových spojů nebo základnové stanice (BTS) mobilních operátorů. Solární pokrytí v tomto případě závisí na poměru instalovaného výkonu fotovoltaického systému a příkonu připojeného zařízení

DESERTEC: Energie ze Sahary je fata morgána

Dnes již zesnulý propagátor obnovitelných zdrojů Prof. Dr. Hermann Scheer, člen německého parlamentu, prezident EUROSOLAR a generální předseda Světové rady pro obnovitelné zdroje energie (WCRE), na prezentaci průmyslové iniciativy DESERTEC v Mnichově 9. července 2009 prohlásil:

Projekt DESERTEC "Energie pro severní Evropu ze Sahary" je fata morgána. Jeho iniciátoři vědí: Není naděje na úspěch. Přesto by DESERTEC mohl být dobrý nápad, pokud by cílem bylo umožnit saharským zemím přechod na 100% výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Pak bych s plánem DESERTEC zcela souhlasil. EU by tak zásadním způsobem přispěla jak ke stabilizaci hospodářských a sociálních vyhlídek pro země jižního Středomoří, tak k boji proti změně klimatu. Vzhledem k jejich potenciálu solární a větrné energie, by tyto země mohly kompletně přejít na obnovitelné zdroje pro zajištění jejich potřeby elektřiny za méně než 20 let. Příznivý dopad na jejich ekonomiku by byl mnohem výraznější než v případě exportu elektřiny do Evropy.

EDSCzech RE Agency, o.p.s. je hlavním kordinátorem projektu "Evropské dny Slunce" pro Českou republiku.
Tato iniciativa spojuje významné hráče i jednotlivce podporující využívání sluneční energie. Evropské dny Slunce koordinuje Evropská federace pro fototermiku (ESTIF) v úzké spolupráci s Evropskou fotovolatickou asociací (EPIA) a podporuje je kolem 25 evropských i národních organizací.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí