zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Roland Berger: Dvě pětiny nových aut budou v roce 2025 hybridy

16.04.2011
Ekologická auta
Roland Berger: Dvě pětiny nových aut budou v roce 2025 hybridy

Automobily na hybridní pohon budou v roce 2025 tvořit dvě pětiny nově prodávaných vozů, elektromobily jen desetinu. Polovina vozů bude stále poháněna spalovacími motory. Vyplývá to z nové studie společnosti Roland Berger.

"V oblasti technologických změn ukazují různé prognózy vývoje pohonných hmot na velké množství možných scénářů, benzín a nafta budou ale stále nejvyužívanější i v roce 2025," uvedl dnes šéf pražské kanceláře Roland Berger Strategy Consultants Roland Zsilinszky.

Geopolitické změny způsobí, že po období recese prodej automobilů v regionu střední a východní Evropy poroste až do roku 2025 rychleji než v Brazílii, Indii a Číně, ale přesto pomaleji než v Rusku. Střední a východní Evropa a Rusko se v roce 2025 budou blížit evropskému a japonskému standardu.

Studie předpokládá dramatický přesun obchodních a výrobních aktivit do Asie. Kvůli tomu bude v Evropě v ohrožení až 300.000 pracovních míst. Zároveň výrazně stoupne poptávka po levných automobilech.

Objeví se nové obchodní modely. Mobilní systémy, včetně sdílení automobilů, mohou být v roce 2025 realitou. V zemích se stárnoucí populací se však také projeví nedostatek inženýrů a specialistů, který bude mnoha firmám bránit v rozšíření oddělení pro výzkum a vývoj. Mezinárodní firmy upustí od modelu centralizovaného řízení a začnou budovat regionální centra, schopná rychleji reagovat na lokální změny.

Celkem tři čtvrtiny automobilů budou mít za 15 let objem válců do 2000 ccm proti současným 67 procentům. V regionu střední a východní Evropy jejich podíl stoupne o deset procentních bodů na 96 procent. V žebříčku priorit především mladší generace auto klesne ze sedmého na 17. místo. V té době bude také řada vozidel nepřetržitě online, přesto mnoho řešení inteligentní dopravy zůstane i v roce 2025 pouhou vizí, předpokládá studie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí