zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Finanční kompenzace za spalovnu v Karviné chce i Český Těšín

18.04.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Finanční kompenzace za spalovnu v Karviné chce i Český Těšín

Finanční kompenzace za vybudování velké spalovny komunálního odpadu na území Karviné chce po Havířovu i další město. Představitelé nedalekého Českého Těšína tvrdí, že vypouštěné zplodiny ze spalovny neovlivní ani tak životní prostředí přímo v Karviné, ale spíše v okolních obcích. Český Těšín se chce proto stát akcionářem Krajského integrovaného centra (KIC), tedy společnosti, která bude budoucí spalovnu provozovat. Chtěl by tím ovlivňovat její budoucí provoz. ČTK to sdělila mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

S požadavkem finančních kompenzací již před měsícem přišel Havířov. Tomu se nelíbí, že Karviná jako jediné město od kraje dostane 100 milionů korun jako náhradu za to, že zařízení bude stát na jejím území. Peníze se mají použít na ekologické projekty.

K Havířovu se nyní připojil i Český Těšín. "Vedení města souhlasí s návrhem Havířova týkajícím se finanční kompenzace za výstavbu spalovny v Karviné-Dolech i pro jiná města," uvedla Havlíková. Podle ní by peníze na ekologické projekty měly dostat okolní obce, které ovlivní výstavba spalovny, a nikoliv statutární města, která od kraje dostala akcie KIC Odpady. Mezi nimi jsou Karviná, Opava, Ostrava, Frýdek-Místek, Havířov a Horní Suchá.
Zástupci Českého Těšína tvrdí, že město je druhým nejhorším místem v celé republice, co se týká prašnosti, přestože nemá na svém území průmyslové závody ani doly. "Zpracování odpadů je na celém světě skvělý byznys. Proto bychom alespoň chtěli získat finanční kompenzace, které bychom použili na pořádání tuzemských ozdravných pobytů pro žáky základních škol," uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny (ODS).

Do velké spalovny se má svážet a likvidovat v ní odpad z největších měst Moravskoslezského kraje. Krajský úřad ji chce za pět miliard korun postavit do roku 2015 v areálu bývalého Dolu Barbora. V současné době se koná územní řízení. Stavět by se mělo začít v roce 2013.

Proti výstavbě protestují ekologové, podle nich se velmi špatné ovzduší na Karvinsku ještě zhorší. Starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber proto například navrhl, aby se spalovna postavila na Opavsku. "Město Opava, které nemá problémy se smogem, je významným akcionářem KIC, tak určitě tuto investici u sebe přivítá," prohlásil Feber.

Radim Kijonka

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí