zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studenti představili v Sokolově modely na alternativní pohon

17.04.2011
Ekologická auta
Studenti představili v Sokolově modely na alternativní pohon

Na 120 modelů vozítek na alternativní pohon se dnes sešlo v Sokolově na třetím ročníku soutěže středních a nově i základních škol Newton Cup. Soutěž pořádá Integrovaná střední škola technická a ekonomická (ISŠTE) Sokolov, která se kromě jiného věnuje i výuce solárních technologií. Úroveň modelů podle pořadatelů rok od roku stoupá, řekl dnes ČTK Jana Gondíková z ISŠTE.

Pořadatelé letos vyhlásili soutěž v šesti kategoriích, házedla, házedla poháněná gumovým svazkem, auta poháněná vrtulí, modely poháněné sluncem, modely poháněné stlačeným vzduchem a modely poháněné vodou. "Museli jsme ale zařadit ještě jednu kategorii, modely poháněné natočenou gumičkou," doplnila Gondíková.
Zejména modely poháněné sluneční energií a modely poháněné vodou, přesněji elektrolýzou, jsou technicky náročné, a tak s nimi přicházejí hlavně studenti elektrotechnických střední škol. Přihlásily se ale i základní školy a také partnerská střední škola z Německa.

Modely musejí studenti konstruovat zároveň tak, aby měly co nejnižší hmotnost a zároveň aby byl jejich pohon co nejúčinnější. Po podlaze sportovní haly se tak dnes proháněla subtilní vozítka připomínají vesmírné moduly.

"Konstrukce jsou rok od roku složitější. Zatímco v prvních letech měly modely poháněné vrtulí většinou jednu pohonnou vrtuli, letos už mají modely i tři vrtule," dokreslila Gondíková. Větší počet modelů poháněných solární energií umožnilo i to, že škola získala peníze, za které mohla studentům pořídit relativně drahé součástky.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí