zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace nebezpečných látek na Svitavsku stála čtyři miliony

18.04.2011
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Likvidace nebezpečných látek na Svitavsku stála čtyři miliony

Likvidace nebezpečných chemikálií, výbušnin a odpadů, které v jednom z domů v Bělé nad Svitavou objevila policie na počátku října loňského roku, stála Pardubický kraj téměř čtyři miliony korun. ČTK o tom po dnešním jednání bezpečnostní rady kraje informovala mluvčí hejtmanství Magdalena Navrátilová. Tři miliony kraj dostal jako účelovou dotaci ze státního rozpočtu, bude se ale snažit o změnu zákonů, aby bylo napříště jasné, kdo a na čí náklady má podobné situace řešit.

V Bělé pětačtyřicetiletý muž s trvalým pobytem v Německu nashromáždil sedm tun nebezpečného materiálu. Odborná firma v říjnu a listopadu zjišťovala, co vše se na místě nachází, policie poté zneškodnila výbušniny a munici, další nebezpečné látky byly odvezeny do spalovny v Ostravě. Likvidace skončila 2. prosince

Protože se obdobná situace může opakovat kdekoliv v České republice, navrhuje Pardubický kraj úpravu právních předpisů. "Zejména v zákoně o odpadech je nutné definovat povinnosti fyzických osob a jasně stanovit podmínky pro obce s rozšířenou působností a kraje, aby věděly, jaké mají pravomoci při obdobných mimořádných situacích," uvedl krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova Václav Kroutil.

Pětačtyřicetiletého cizince policie krátce po zadržení obvinila z nedovoleného ozbrojování a nedovolené výroby a držení jaderného materiálu a zvláštního štěpného materiálu. Za to mu hrozí pět let ve vězení. Shromažďování sloučenin s obsahem uranu nebo vojenských samopalů bylo prý pro obviněného muže koníčkem. Muže vyšetřuje i německá policie. Velké množství chemikálií, munici či rozbušky našli totiž policisté rovněž v jeho bytě v Koblenci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí