zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpady a jak dál?

26.04.2011
Odpady
Odpady a jak dál?

V rámci doprovodného programu veletrhu WATENVI se v Brně uskuteční 25. května seminář Odpady 2011 a jak dál? Pořádá jej Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů (STEO) a zaměří se na téma Energetické využívání odpadu. Vedle odborníků z MPO a STEO na semináři mimo jiné vystoupí expert z Mezinárodní konfederace spaloven CEWEP paní Dr. Ella Stengler.

Odpadové hospodářství prochází neustálým vývojem. Ten vyplývá zejména z požadavků udržitelného rozvoje, mimo jiné ochranou primárních zdrojů surovin, a dále vychází z nejnovějších poznatků vědy a výzkumu. V zemích EU stále narůstá množství odpadů a nedaří se oddělit růst měrné produkce odpadů na jednoho obyvatele a rok od růstu životní úrovně jejich občanů. Daří se postupně zvyšovat podíl vytříděných a využitých odpadů, jejich celková produkce však roste.

V roční produkci odpadu na jednoho obyvatele se pohybujeme někde na konci žebříčku EU. Je pravděpodobné, že s dalším vývojem konzumní společnosti bude i odpadová produkce v ČR narůstat. Jeden Čech vyprodukuje více než 400 kg odpadu za rok.

Na prvním místě hierarchie nakládání s odpady stojí předcházení vzniku odpadů, což je i zakotveno v zákoně o odpadech např. jako povinnost výrobců uvádět na trh výrobky, které budou po uplynutí své životnosti obsahovat co nejmenší množství nebezpečných a nevyužitelných odpadů. Komplexní pohled na prevenci nás vede k tomu, soustředit se na co nejvyšší procento využití vzniklých odpadů. Využití je však možné jen na základě poznání skutečných vlastností odpadu.

Přestože se Centrum pro hospodaření s odpady (CeHO) ve své činnosti zabývá širší oblastí nakládání s odpady, seminář na WATENVI bude zaměřen na nové přístupy k hodnocení odpadů a jejich další využití.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí