zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonci utlumí financování Zelené úsporám

20.04.2011
Dotace
Japonci utlumí financování Zelené úsporám

Japonští investoři kvůli březnovému zemětřesní zřejmě omezí od České republiky nákup emisních jednotek, které přinášely peníze do dotačního programu Zelená úsporám. Na Žofínském fóru o energii a ekologii to řekl ředitel odboru ekonomických nástrojů ministerstva životního prostředí (MŽP) Miroslav Hájek. Program Zelená úsporám je nyní pozastaven kvůli vysokému počtu nevyřízených žádostí. Japonsko bylo hlavním kupujícím emisních jednotek.

"Z japonské strany už asi takový zájem nebude, protože tam mají jiné problémy," řekl Hájek. Program Zelená úsporám podle něj získal prodejem emisních kreditů kolem 19,6 miliardy korun. "Ministr zatím neuvažuje o znovuotevření programu, to se uvidí, až jak se budou prostředky dočerpávat, jestli tam něco zbude," uvedl Hájek. Prioritou je v současnosti podle něj co nejrychlejší uspokojení nevyřízených žádostí o dotace.

MŽP eviduje necelých 78 tisíc žádostí o dotace Zelená úsporám, z nichž zhruba 38 tisíc bylo schváleno a mají být vyplaceny do konce dubna.

Peníze na program Zelená úsporám získává Česko prodejem emisních jednotek. Ty jsou fakticky rozdílem závazku Česka ke kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a jejich reálného poklesu oproti roku 1990. Své přebytky mohou státy prodávat jiným zemím, které limity neplní.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí