zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce na Přerovsku obtěžoval silný zápach, zdroj nenašly

20.04.2011
Ovzduší
Havárie
Obce na Přerovsku obtěžoval silný zápach, zdroj nenašly

Obyvatele Hranic, Lipníku nad Bečvou, ale i Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku včera od časného rána obtěžoval silný zápach. Ovzduší se v těchto místech vyčistilo až po poledni. Vedení radnic se dosud nepodařilo zjistit, odkud zápach pocházel a co je jeho příčinou. Například v Hranicích dopoledne lidem preventivně doporučili, aby příliš nevětrali. Odborníci odebrali v terénu vzorky, výsledky však zatím nejsou známy.

"V okolí Hranic se jim podařilo něco naměřit, ale výsledky zatím nemáme. Máme zapůjčené měřící zařízení a situaci budeme dále monitorovat," řekl dnes odpoledne ČTK mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Podotkl, že viník se bude hledat zřejmě velmi těžko. "Problémem je, že jde zřejmě o přenos z větší dálky a původce zřejmě ani není v našem kraji," dodal.

Po příčině zápachu po celý den pátrali i pracovníci tamního odboru životního prostředí. Zatím ale na nic nepřišli. "Obvolali jsme všechny podniky, mluvila jsem s pracovníky životních prostředí v Novém Jičíně i ve Valašském Meziříčí. Kontaktovali jsme kraj i hygienu, ale nepodařilo se nám zjistit viníka," řekla ČTK vedoucí odboru životního prostředí hranické radnice Ivana Zaoralová.

Neúspěšné bylo i pátrání po případném zdroji z požáru. V Olomouckém kraji dnes nic většího nehořelo, nejbližší velký požár byl v Markvartovicích na Opavsku, kde hoří od pondělního večera skládka komunálního odpadu. Podle zástupců města je však ohnisko požáru poměrně daleko a navíc zápach šel z jiné strany.

Situace se zlepšila až po poledni, neboť se zvedl vítr. Zástupci hranické radnice původně doporučili lidem a školám omezit větrání. Dětem, starším a nemocným lidem doporučili také omezit pobyt venku. Po poledni však tuto výzvu již město odvolalo.

Kvůli silnému zápachu se během dneška obraceli lidé také na radnici v Lipníku nad Bečvou, kde obyvatele na webových stránkách zástupci města ujistili, že nejde o lokální znečištění ovzduší, a lidé tak nemusejí mít obavy z případného vlivu na zdraví.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí