zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Centrum KRNAP v Obřím dole nabídne expozici o lavinách

24.04.2011
Příroda
Chráněná území
Centrum KRNAP v Obřím dole nabídne expozici o lavinách

Stálou expozici Příroda člověku, člověk přírodě, která byla v minulých deseti letech k vidění v informačním centru Správy KRNAP v Obřím dole v Peci pod Sněžkou, nahradí nová výstava. V centru bude od začátku letní sezony výstava o krkonošských lavinách a činnosti horských záchranářů. ČTK o tom informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

"Dosavadní expozice Příroda člověku, člověk přírodě zastarala jak tematicky, tak zejména technicky," uvedl ředitel správy parku Jan Hřebačka. Národní park do centra přesune expozici, která byla od druhé poloviny ledna do konce března k vidění v Muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí na Trutnovsku.

Výstava ukazuje dvě desítky velkoplošných snímků lavin, na dalších panelech se lidé dozví více o lavinových drahách, největších lavinových tragédiích v Krkonoších či o klasifikaci lavinového nebezpečí. Součástí výstavy jsou také ukázky vybavení horských záchranářů.

Umístění expozice o lavinách uvítala i Horská služba. "Horská služba své vlastní muzeum nemá, a proto nás myšlenka společné expozice v Obřím dole zaujala. Zapůjčili jsme množství zajímavých exponátů, které používali naši kolegové v minulosti a jaké používáme nyní," uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Podle něj je umístění výstavy do Obřího dolu vhodné, protože jde o jednu z nejaktivnějších lavinových oblastí v České republice.

V Krkonoších každoročně spadne několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě či přístupové cesty. Lavinovými lokalitami jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí