zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Druhé číslo zpravodaje Chytrá energie

27.04.2011
Energie
Druhé číslo zpravodaje Chytrá energie

Může mít Zelená úsporám pokračování? Evropa po Fukušimě...

Energetická politika

Program energetické nezávislosti

Ministr Kocourek a jeho teplárenská komise složená ze zastánců zrušení limitů těžby uhlí betonují energetiku v závislosti na vysoké spotřebě fosilních paliv. Další a další kutání i za cenu bourání měst. Jak z kola ven? Modernizace budov zateplením nás může zbavit nechtěné závislosti na povrchových dolech nebo ruském plynu. Horní Jiřetín zůstane stát a rodiny mohou za teplo ušetřit 39 miliard korun ročně.

Čtěte dál
Obnovitelné zdroje

Evropské rekordy zelené energetiky

Německo obhájilo prvenství v solární energetice, loni počet nových instalací dosáhl sedminásobku temelínského reaktoru. Letos v únoru dokázaly zelené zdroje pokrýt přes 30 % dodávek. Další zelenou zemí EU je Španělsko, kde se letos v březnu stal vítr hlavním zdrojem elektrické energie, dodal více než 40 % elektřiny.

Čtěte dál
Energetická efektivita

Zateplování: 19 000 pracovních míst

Úspěšný program Zelená úsporám vytvořil přes 19 000 pracovních míst, to odpovídá počtu obyvatel Mělníka. Podpora do zateplování domů tudíž podstatně pomohla s oživením české ekonomiky. Spočetla to nová studie, kterou ekonomové Miroslav Zámečník a Jan Hlaváč sestavili pro Hnutí DUHA a nadaci Heinrich Böll Stiftung.

Čtěte dál
Jaderná energetika

Aktualizovaný obraz jaderné energetiky

Jaderné štěpení je mnohými svými propagátory vydáváno za nejlepší možný zdroj energie. Nukleární průmysl přesvědčuje zejména sám sebe o "renesanci" tohoto odvětví. Čeští politici se na atom dívají bez pochyb. Nakolik se ve světě nebo v Česku promění obraz jádra po těžké havárii ve třech reaktorech a jednom bazénu s vyhořelým palivem ve Fukušimě?

Čtěte dál
Jaderná energetika

Atom ve středu Evropy

Monopolní energetické firmy ve střední Evropě spojuje obdobná jaderná minulost i plány na nový atom. Jaderné elektrárny elektrárenským kolosům v minulosti pomohly k udržení dominantního postavení na trhu s elektrickou energií. Ekonomika obdobných projektů, například dvojnásobné zdražení elektrárny stavěné ve Finsku však může znamenat noční můru místo snu o levné atomové elektřině.

Čtěte dál
Ropná problematika

Cena tepla s limity těžby nesouvisí

Ministerstvo průmyslu navrhuje zrušení limitů těžby, které chrání města a obce v Podkrušnohoří. Důvodem má být zachování levného tepla. Prolomení limitů by však cenu tepla v nejbližších deseti letech rozhodně neovlivnilo. Dle informací samotného ministerstva by k navýšení cen tepla mělo dojít v roce 2015, nicméně k těžbě za limity by nedošlo dříve než v roce 2023.

Čtěte dál
Klima

Emise v ETS po dvou letech opět stoupají

Evropské průmyslové a energetické podniky loni vypustily o 3,5 % více exhalací oxidu uhličitého než v roce 2009. Vyplývá to z předběžných dat, která v dubnu zveřejnila Evropská komise.

Čtěte dál

Jak dál po Zelené úsporám

Pozvánka

********************************************
Hnutí DUHA si Vás dovoluje pozvat na seminář

Jak dál po Zelené úsporám

Program energetické nezávislosti posílí českou ekonomiku

3. května 2011, 9:15-12:45 hod.

Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Zvýšení energetické bezpečnosti, úspory značných finančních prostředků z veřejných a soukromých rozpočtů, nové příležitosti pro český a evropský průmysl a pracovní trh, snížení emisí skleníkových plynů - to vše jsou výhody, které přinášejí úspory energií dosažené zvyšováním energetické účinnosti.

Čtěte dál
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí