zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - energie

27.04.2011
Energie
Krátce - energie

S pravomocemi i kontrola

Sněmovní hospodářský výbor požaduje zajištění kontroly nad Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), jehož pravomoci i nezávislost má posílit chystaná novela energetického zákona. Ta by měla být zejména transpozicí třetího energetického balíčku EU do českého zákona. Má tedy hlavně liberalizovat trh a přinést větší ochranu spotřebiteli.

Energie ze slunce i uhlí

Areva získala velkou zakázku na instalaci solárního tepelného zařízení v uhelné elektrárně Kogan Creek, patřící elektrárenské společnosti CE Energy v městě Queensland, Austrálie. Tento projekt, který propaguje solární energii a je podpořen australskou vládou a vládou města Queensland, bude světově největší integrací solární energie s uhelnou elektrárnou.

Konec zvýhodnění nafty?

Evropská komise navrhla změny ve zdanění energetických produktů. Mělo by více odrážet vliv paliv na životní prostředí a energetickou náročnost. Pokud by návrhy prošly, mohlo by to vést ke zvýšení cen nafty u čerpacích stanic. Nafta je v současné době ve všech státech EU, kromě Británie, zdaňována nižší sazbou na litr, a to i přes vyšší obsah CO2.

Nad limity stále otazník

Vláda se seznámila se zprávou o aktualizaci Státní energetické koncepce. Usnesení kabinetu však nepředjímá, zda budou prolomeny limity těžby hnědého uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek má do konce roku předložit k projednání návrh aktualizace, která bude v souladu s programovým prohlášením vlády. To však s prolomením nepočítá.

Zplyňování na Sokolovsku

Sokolovská uhelná připravuje třídírnu odpadu a jeho zplyňování a zároveň dokončuje přípravu nové průmyslové zóny u Starého Sedla. Technologii na zplyňování odpadu a následné spalování energoplynu už má. Aby ji mohla využít, potřebuje závod na zpracování komunálního odpadu. Ten by měl vzniknout vedle skládky společnosti Sater u Chodova.

MVE bez dálkového řízení

Malé vodní elektrárny by neměly v budoucnu spadat do režimu dispečerského řízení. V?případě přebytku elektřiny v?síti by tedy nemělo být možné je na dálku odpojit. Do vládní novely energetického zákona to doporučil začlenit sněmovní hospodářský výbor. Výbor se novelou zabýval a doporučil ji schválit ve znění komplexního pozměňovacího návrhu.

ZDROJ: Energetika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí