zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnova japonských měst po zemětřesení a cunami může trvat 10 let

27.04.2011
Havárie
Obnova japonských měst po zemětřesení a cunami může trvat 10 let

Obnova japonských obcí a měst zničených rozsáhlým březnovým zemětřesením a následnou vlnou cunami by mohla trvat deset let, je přesvědčen poradní orgán japonské vlády. V Tokiu dnes stovky farmářů požadovaly odškodnění za zemědělskou produkci, kterou znehodnotila radiace.

"První tři roky budou potřeba na úkoly, jakými jsou výstavba silnic a přechodného ubytování," říká Džun Lio z japonské rady pro obnovu, tedy úřadu, který byl vytvořen po přírodních katastrofách, aby vládě radil při obnově země.

Další čtyři roky může podle Lioa trvat opětné vybudování měst a úplná obnova zabere ještě déle. "Musíme si uvědomit, že postižené území je mnohem větší než Kóbe," připomněl Lio japonské město, které v roce 1995 zasáhlo silné zemětřesení.

Rada pro obnovu, která sestává z akademiků, místních politiků, podnikatelů a také buddhistického duchovního, dále upozornila, že při obnově je nutné překonat politické rozdíly. To se však zatím příliš nedaří.
Japonský premiér Naoto Kan se opakovaně stal terčem kritiky kvůli způsobu, jakým krizi řeší. Nejnověji mu dnes vytklo chyby několik členů jeho vlastní strany.

Před ústředím firmy TEPCO, která provozovala poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima 1, se dnes sešly stovky farmářů a požadovaly kompenzace za zemědělské produkty znehodnocené uniklou radiací. "Jenom u špenátu jsme ztratili 22 milionů jenů (asi 4,4 milionu korun)," řekl agentuře Reuters zemědělec z prefektury Ibaraki.

Vláda již dříve slíbila, že postižené farmáře a rybáře odškodní, zatím ale neřekla jakou částkou. Odškodnění některým z postižených začíná dnes vyplácet TEPCO. V první fázi firma vyplatí milion jenů (přibližně 200.000 korun) rodinám, které musely být evakuovány z blízkosti elektrárny.

Ve Fukušimě 1 zatím pokračují práce na odstranění následků katastrofy. Agentura Kjódó uvedla, že z prvního reaktoru elektrárny možná uniká voda. Zda tomu tak skutečně je, mají zjistit roboty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí