zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ŠKOLÁCI ZKOUMALI NEŽIVOU PŘÍRODU

28.04.2011
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Geologie
ŠKOLÁCI ZKOUMALI NEŽIVOU PŘÍRODU

Velké Meziříčí - O tom, že většina lidí má rádo zvířátka, miluje rostliny, zvláště teď na jaře, když všechno kolem bují, pučí a kvete, není žádný pochyb. To živé rádi pozorují, fascinuje je například aktivní pohyb, coby jeden ze znaků života. Ale co neživá příroda? Jak vnímáme ji? A jak ji ovlivňujeme?

Probudit zájem o neživou část naší přírody, o její ochranu před znečištěním byl hlavní cíl aktivity s názvem Příroda živá neživá, která vznikla v rámci projektu Semínka environmentálního vzdělávání pro Vysočinu spolufinancovaným z Evropského sociálního fondu
a státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Do aktivity se přihlásilo dvacet základních škol kraje Vysočina. Po absolvování úvodního motivačního ekologického výukového programu, kdy lektorka ze střediska ekologické výchovy (SEV) Ostrůvek ve Velkém Meziříčí navštívila všechny přihlášené ZŠ, žáci pod vedením svých učitelů pak vypracovávali sadu pracovních listů a plnili úkoly z nich vyplývající.

Aktivita vyvrcholila v dubnu žákovskou konferencí na SEV Ostrůvek ve Velkém Meziříčí, na kterou byli pozváni úspěšní řešitelé pracovních listů. Na konferenci přijeli zástupci žáků ze základní školy Oudoleň, Nové Město na Moravě, Polná, Lhotky, Ždírec nad Doubravou, Domamil, Třebíč Horka-Domky, Velké Meziříčí Sokolovská a Jihlava O. Březiny. Děti představily sebe a svoji školu a připravily si krátkou prezentaci o tom, jak na projektu pracovaly. Jak dva měsíce denně zapisovaly počasí, jak hledaly kameny do své sbírky hornin a nerostů, jak objevovaly zapomenuté studánky, jak plnily sešlápnutými a nesešlápnutými petkami třídící nádoby, jak vyráběly šperky a zdobily je kamínky, jak zakládaly a pozorovaly žížalárium a jak jim je paní uklízečka vytopila, protože si myslela, že je tam zasetá nějaká rostlinka.

Potom se všichni vydali na poznávací výpravu do širšího okolí Velkého Meziříčí. "S panem ing. Mynářem jsme navštívili skládku komunálního odpadu u Velkého Meziříčí, pan Zedníček nás provedl po kamenolomu v Kamenné a podal nám poutavý výklad, agentura ZERA nám na kompostárně u Náměště nad Oslavou prozradila spousty zajímavostí o kompostování a o organismech v půdě, kopeček Kobylinec u Trnavy nás za odměnu potěšil svou krásou - koniklece byly právě v plném květu," popisuje Jana Janová, vedoucí aktivity.


Více informací poskytne:
Jana Janová, janajanova@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí