zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odevzdaný elektroodpad ušetřil denní spotřebu energie celé Prahy

05.05.2011
Energie
Recyklace
Zpětný odběr
Odevzdaný elektroodpad ušetřil denní spotřebu energie celé Prahy

Obyvatelé Prahy v loňském roce při zpětném odběru odevzdali k recyklaci více než 68.000 televizorů a počítačových monitorů, celkem odevzdali 1361 tun elektroodpadu. Společnost Asekol, která sběr a recyklaci zajišťuje, spočítala, že se tak loni Pražanům podařilo v přepočtu na energii uspořit 196.723 litrů ropy nebo denní spotřebu elektřiny celé metropole.

"Každý člověk může chránit přírodu už jen tím, že odevzdá elektroodpad do sběrného dvora nebo jej vyhodí do speciálních kontejnerů, nikoli do popelnice nebo do přírody," řekla Ansorgová. V Praze se podařilo sběrem elektroodpadu za loňský rok snížit produkci oxidu uhličitého o 2,11 kilogramu na jednoho občana. Takové množství jedovatého oxidu vyprodukuje motorový vlak během osmi jízd mezi Prahou a Ostravou.

"Přestože se naše environmentální vyúčtování týká pouze televizorů a počítačových monitorů, přínos pro životní prostředí představuje i recyklace všech ostatních druhů elektrospotřebičů," doplnila.

Nejvíc starých televizorů a monitorů sebrali lidé ve středních Čechách - téměř 83.000 kusů. Nejméně se činili obyvatelé Karlovarského kraje. I ti ale sebrali více než 13.000 spotřebičů. Televize a počítačové monitory tvoří 78 procent objemu zpětné odebraných elektrospotřebičů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí