zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stráský nasadil na Šumavě proti kůrovci chemii

06.05.2011
Chráněná území
Les
Stráský nasadil na Šumavě proti kůrovci chemii

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal podle ekologického Hnutí Duha používat v lesích proti kůrovci chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení. Hlídky ekologů našly údajně podél lesních cest stovky otrávených lapáků a trojnožek. Organizace proto podala podnět k šetření České inspekci životního prostředí, jak sdělil včera Jan Bláha z tohoto hnutí. Lesníci parku informace ekologů potvrdili. Inspekce může parku uložit sankci do milionu korun.

"Použití insekticidů se potvrdilo ve II. zónách. Ty mohou být jak bezzásahové, tak zásahové. Zatím provádíme šetření v terénu, nemáme k dispozici plán péče o daná území, ten není stejný jako loni. Musíme zjistit aktuální stav. Insekticidy použili, ačkoliv neměli udělenou výjimku," řekla Jitka Koubalíková z inspekce. Výjimka se podle ní nedá udělit zpětně.

Všechna obranná zařízení - lapáky, lapače i trojnožky - lze použít bez insekticidů, pouze s feromonovými odparníky, které přilákají kůrovce, kteří se potom musejí z lesa odvézt. Pokud se chemie použije, usmrtí je na místě, vysvětlila Koubalíková. Inspekce by měla rozhodnout do 30 dnů.

Stráský usiluje o to, aby získal speciální výjimku, aby nemusel v parku dodržovat zákon a mohl použít pesticidy, uvedlo v tiskové zprávě Hnutí Duha. Státní správa opakovaně řeší jeho žádost a letos již podruhé zahájila správní řízení, jehož je Hnutí Duha účastníkem. Zatím však výjimka udělena nebyla. Ředitel tedy evidentně vážně a vědomě porušil zákon o ochraně přírody a krajiny, napsali ekologové. Jan Stráský v pondělí prohlásil, že park je na rojení kůrovce letos připraven lépe než loni. Ve smrkových porostech na území parku je od 22. dubna rozmístěno asi 33 600 kusů obranných prostředků, tedy ležících i stojících lapáků, lapačů či trojnožek.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí