zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stanovisko MŽP k rozhodnutí Českého báňského úřadu

06.05.2011
Energie
Geologie
Stanovisko MŽP k rozhodnutí Českého báňského úřadu

MŽP respektuje rozhodnutí Báňského úřadu, nicméně jsme přesvědčeni, že je úkolem státní správy dále analyzovat možnosti, které by umožnily zajistit uhlí pro české teplárenství. Jedná se o jasný veřejný zájem související s dodávkou tepla pro desetitisíce domácností v ČR a stát v tomto procesu musí hrát aktivní roli.

MŽP připravuje řadu analýz, které se týkají úprav současné legislativy (Horního zákona) a možného uplatnění vhodných ekonomických nástrojů. MŽP rovněž hodlá tuto problematiku diskutovat s resortem průmyslu a obchodu a ostatními zainteresovanými subjekty.

MŽP vydalo 29. listopadu 2010 k záměru "Plán otvírky, přípravy a dobývání lomu Vršany od roku 2012 se vstupem do DP Slatinice" stanovisko EIA, ve kterém stanovilo podmínky ke snížení vlivů záměru na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že MŽP je ve své činnosti vázáno rovněž Státní energetickou koncepcí, která uvádí, že je nezbytné zajistit dlouhodobou dostupnost uhlí pro teplárenské systémy a preferovat dodávky uhlí do systémů centrálního zásobování teplem, stanovilo podmínku, že 60 % uhlí z Vršan musí směřovat systémům centrálního zásobování teplem.

Tento požadavek rovněž zaslal v průběhu února letošního roku ministr Chalupa předsedovi Českého báňského úřadu a ministrovi průmyslu a obchodu. Ve svých dopisech rovněž upozornil na to, že se jedná do budoucna o složitou problematiku, kterou je třeba řešit v souladu se schválenou Státní energetickou koncepcí.

MŽP se domnívá, že je ve veřejném zájmu otevřít diskuzi nad vývojem teplárenství v České republice, a to v kontextu dostupných zásob uhlí z vlastních zdrojů.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí