zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gemec dostal od ÚOHS za ekologický tendr pokutu 30.000 korun

10.05.2011
Sanace, staré zátěže
Gemec dostal od ÚOHS za ekologický tendr pokutu 30.000 korun

Akciová společnost GEMEC - UNION porušila zákon o zakázkách ve zhruba desetimilionovém tendru na analýzu rizik ekologické zátěže kalového rybníka v areálu bývalého uhelného dolu Jan Šverma v Žacléři na Trutnovsku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jí za to uložil pokutu 30.000 korun. ČTK to dnes zjistila z webu antimonopolního úřadu. Pokuta je pravomocná, Gemec se proti ní neodvolal.

Tendr vyhrála pražská společnost Aquatest. Výběrové řízení ale napadly firmy Vodní zdroje Ekomonitor a BIOANALYTIKA CZ, které podaly společnou nabídku. Napadaly hodnocení nabídek, výběr nejvhodnější nabídky i zadávací podmínky. Zpochybnily například zadavatelem stanovený interval pro výši nabídnuté bankovní záruky.

Se svými námitkami se Vodní zdroje Ekomonitor a Bioanalytika obrátily nejdříve na zadavatele. Nedostaly ale jasné vyjádření, zda Gemec - Union námitkám vyhověl, či nikoliv. Právě za to firma od ÚOHS dostala pokutu, ostatní námitky antimonopolní úřad zamítl. "Dokumentace o veřejné zakázce neobsahuje žádný doklad, že by se zadavatel námitkami věcně zabýval, respektive o nich věcně rozhodoval," uvedl místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Firmě, která zakázku zadávala, hrozila pokuta až deset milionů korun. Při stanovení její výše vzal antimonopolní úřad v úvahu například skutečnost, že postup zadavatele neovlivnil výběr nejvhodnější nabídky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí