zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V areálu tepláren v Brně uniklo až 2000 l kyseliny chlorovodíkové

09.05.2011
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
V areálu tepláren v Brně uniklo až 2000 l kyseliny chlorovodíkové

V areálu brněnských tepláren dnes dopoledne uniklo až 2000 litrů kyseliny chlorovodíkové. Kyselina unikla při přečerpávání obsahu cisternového vagonu do nádrže. Během čerpání praskla hadice. Nikomu se nic nestalo. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

havarie

Část kyseliny natekla do záchytné jímky, zbytek vytekl na prostranství u nákladní rampy s čerpacím stanovištěm. Dva zaměstnanci firmy spolu s pracovníkem odpovědným za požární ochranu areálu v maskách kyselinu ještě před příjezdem hasičů skrápěli vodou a ředili její koncentraci. Mrak výparů chemikálie unikl do okolního areálu teplárny a rozptýlil se v ovzduší. Obyvatelé domů v okolních ulicích cítili zápach.

Hasiči podle Haida v okolí havárie vymezili nebezpečnou zónu a na jejím okraji zřídili dekontaminační stanoviště. Ze sousedního pracoviště evakuovali čtyři zaměstnance. Dva pracovníky firmy, kteří s unikající kyselinou přišli do kontaktu a před jejími účinky se chránili a nebyli zraněni, předali k preventivnímu vyšetření do péče zdravotníků. Ti jednoho z mužů převezli do nemocnice ke kontrolním testům zdravotního stavu. Druhý muž vyšetření v nemocnici odmítl.

Při monitoringu ovzduší v ulicích Špitálka, Cejl, Křenová a Vlhká i v areálu teplárny mimo nebezpečnou zónu chemici nezjistili žádné zdraví ohrožující hodnoty.

Podle mluvčí brněnských tepláren Liliany Geisselreiterové stáčení kyseliny chlorovodíkové prováděla společnost Euro - Šarm, která se zabývá výrobou a dovozem chemických látek a přípravků. Firma si od tepláren pronajímá i některé technologické zařízení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí