zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zaklínadlo jménem ČEZ

11.05.2011
Energie
Zaklínadlo jménem ČEZ

Dividendy energetické společnosti ČEZ byly vždy víc politickou než ekonomickou součástí veřejných financí. Před volbami chtěla ČSSD rozpustit příjem z ČEZ na třináctý důchod, programové prohlášení Nečasova kabinetu výslovně uvádí, že veškeré dividendy firem s majetkovou účastí stát využije na reformu důchodového systému poté, co se reforma zahájí. A teď ministr financí tvrdí, že vláda musí nejdřív uhradit staré závazky (převážně ekologické). Na penzijní reformu se dividendy z ČEZ přesunou až tehdy, když se závazky zaplatí. Jenže to prý už ministr nebude ministrem.

Předpokládáme-li, že nehodlá funkci opustit předčasně, pak je nasnadě se ptát, co vlastně penězi z ČEZ hodlá vláda platit. Loni je rozpustila v ekologických závazcích a také ve fondu dopravní infrastruktury. Tam by ale podle všech předchozích vyjádření peníze z energetiky už jít neměly. Dividenda ČEZ se zatím pohybuje kolem dvaceti miliard a už předchozí ministr financí Janota počítal s tím, že bude platit jak ekologii, tak i důchody. Současný ministr práce a sociálních věcí Drábek chtěl už letos využít celou dividendu na financování reformy penzí, což vlastně potvrzoval i Miroslav Kalousek, který tvrdil, že se bude snažit letošní dividendu ČEZ uchránit pro potřeby důchodové reformy.

Snaha zachovat příjmy ČEZ pro důchodce zjevně vyšla naprázdno poté, co vláda v dubnu znovu otevřela ekotendr. A Kalousek si coby jeho duchovní otec připravuje půdu pro budoucí výdaje, které mají i v těch nejoptimističtějších variantách dosáhnout mnoha desítek miliard korun, byť rozložených na několik let. Podle toho se dá soudit, že asi padá zatím nejpravděpodobnější varianta, že ekotendr zůstane bez vítěze.

Diskuse ohledně použití dividend ČEZu potvrzují, že vláda nemá jasno v tom, co při daném stavu veřejných financí považuje za nejdůležitější. Pokud je to ekotendr, slušelo by se to říct na plno. A pokud je to důchodová reforma, pak by nikdo neměl zpochybňovat využití peněz z ČEZu. Jasné slovo ale zatím nikdo neslyšel.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí