zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Připravované nař. vl. o finančním zajištění podle zákona o předcházení ekologické újmě

11.05.2011
Firemní ekologie
Pojištění environmentálních rizik
Připravované nař. vl. o finančním zajištění podle zákona o předcházení ekologické újmě

Účelem navrhované právní úpravy je provedení zákonného zmocnění, které je obsaženo v ustanovení § 14 odst. 5 zákona č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů.

Podle tohoto ustanovení, které nabývá účinnosti dnem 30. dubna 2011, má vláda stanovit nařízením způsob hodnocení rizik, kritéria posuzování dostatečného finančního zajištění a bližší podmínky provádění a způsobu finančního zajištění k provedení preventivních a nápravných opatření. Navrhovaná právní úprava je v souladu s tímto zákonným zmocněním.

Zákon č. 167/2008 Sb. stanoví v § 14 provozovatelům, kteří vykonávají provozní činnost uvedenou v příloze č. 1 k tomuto zákonu, povinnost zabezpečit finanční zajištění k náhradě nákladů podle tohoto zákona. K tomu je provozovatel povinen provést hodnocení rizik jednotlivých provozních činností uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu, které hodlá provozovat, a toto hodnocení průběžně aktualizovat v případě významných změn provozní činnosti. Bez zabezpečení finančního zajištění podle tohoto zákona nelze vykonávat činnost uvedenou v příloze č. 1 k tomuto zákonu. Ustanovení § 14 zákona č. 167/2008 Sb. nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2013.


Předkládací zpráva

Odůvodnění

Materiál

Příloha

Zdroj: HK ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí