zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ředitel národního parku láká kůrovce do zdravých lesů, vyšetří jej inspekce

14.05.2011
Chráněná území
Les
Ředitel národního parku láká kůrovce do zdravých lesů, vyšetří jej inspekce

Ředitel národního parku na Šumavě nechal rozmístit návnady, které lákají kůrovce na živé stromy ve zdravých částech lesa. Hnutí DUHA podalo kvůli poškozování lesů podnět České inspekci životního prostředí.

Rozmístěné sáčky s feromony lákají kůrovce na zdravé stromy. Brouci samozřejmě napadají i další zdravé stromy v jeho okolí. Plocha, na které budou dřevorubci kácet, se tak uměle rozšiřuje.

Podle dokumentu správy národního parku, který má Hnutí DUHA k dispozici, byly váčky s feromony rozmístěny na 4700 živých stromů. [1] Hlídky Hnutí DUHA je objevily například ve zbytcích horského smrkového pralesa na Hraničníku či nedaleko Kvildy a Filipovy Hutě.

Metoda takzvaných živých lapáků se dokonce i v běžných hospodářských lesích používá pouze výjimečně a je velmi kontroverzní. Lesníci ji aplikují jen na stromy, které v daném roce plánují bez ohledu na kůrovce tak jako tak vytěžit.

Umělé šíření kůrovce do smrčin, které doposud nebyly napadeny, v kombinaci s kácením povede k rozšiřování pustých holin. Další lesy se tak otevírají vichřicím a polomům, jako tomu bylo při orkánu Kyrill v roce 2007.

Hnutí DUHA proto v podnětu inspekci žádá, aby porušení zákona prošetřila a lákání kůrovce na zdravé stromy co nejrychleji zastavila.


Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Ředitel Stráský vědomě a záměrně rozšiřuje kůrovce do zdravých lesů v národním parku. Lákání kůrovce na zdravé stromy je metoda, kterou normálně nepoužívají ani běžní lesníci v hospodářských lesích - natož pak v národním parku. Dělá to pouze ten, kdo dopředu ví, že chce určitou část lesa pokácet. Lákání kůrovců na zdravé, živé smrky nadělá víc paseky, než zachrání stromů před kalamitou. Spolu s používáním chemie je to asi jeden z nejhorších nápadů, s jakými ředitel Stráský mohl přijít. Šumava se pod jeho vedením proměňuje z národního parku v těžební závod."


Kontakty:
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jaromír Kyzour, telefon 774 800 247, jaromir.kyzour@hnutiduha.cz
Magda Koutská, telefon 728 033 727, magda.koutska@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí