zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Víte, že... jsou Češi líní recyklovat drobné elektrospotřebiče?

17.05.2011
Recyklace
Zpětný odběr
Víte, že... jsou Češi líní recyklovat drobné elektrospotřebiče?

Ekologická recyklace malých elektrozařízení Čechy příliš netrápí. Jejich ochota recyklovat souvisí zejména se vzdáleností, kterou při tom musí urazit. Dle průzkumu společnosti ELEKTROWIN a dalších kolektivních systémů, které se zabývají zpětným odběrem a recyklací elektrozařízení, je průměrný Čech ochoten například s fénem či holicím strojkem ujít pouhých 1 400 metrů. Dokonce pro 45 procent dotázaných je snesitelná vzdálenost pouze 600 metrů. Většina těchto přístrojů tak končí v běžné popelnici přímo před domem.

"Téměř 65 procent obyvatel má sběrný dvůr dále, než jsou ochotni s drobnými elektrozařízeními zajít. Z průzkumu víme, že klesá ochota lidí nosit vysloužilé elektrospotřebiče především na sběrné dvory, které jsou příliš daleko," uvádí Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN, a dodává: "Malá elektrozařízení, jako jsou fény, kulmy, topinkovače, kávovary, vrtačky či holicí strojky lidé často hází do běžné popelnice, nebo dokonce do kontejneru na plasty. Naším cílem je proto sběrná místa občanům co nejvíce přiblížit."

I přes neochotu lidí se v loňském roce podařilo společnosti ELEKTROWIN zrecyklovat takřka 831 tisíc kusů drobného elektroodpadu o celkové hmotnosti 2067 tun.. Sběrnou síť společnosti ELEKTROWIN tvoří více než 8000 sběrných míst. Kromě sběrných dvorů a prodejen elektra jsou to například školy zapojené do projektu Ukliďme si svět. Ve více než 4 000 malých obcí se konají mobilní svozy odpadů, v rámci kterých je možné odevzdat vysloužilá elektrozařízení.

Pro více informací, prosím kontaktujte:


Taťána Pokorná
Email: tpokorna@elektrowin.cz
Tel.: 731 492 677

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí