zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tomáš Chalupa jednal se švédským ministrem životního prostředí

17.05.2011
Politika
Tomáš Chalupa jednal se švédským ministrem životního prostředí

Ve stockholmském úřadu vlády se ministr životního prostředí Tomáš Chalupa setkal se svým švédským protějškem Andreasem Carlgrenem. Ministři mluvili o dalším směřování Evropy v otázce snižování emisí a diskutovali o prioritách svých rezortů.

Ministr ocenil dlouhotrvající a úspěšnou česko-švédskou spolupráci v oblasti životního prostředí a představil současné priority České republiky v oblasti životního prostředí. Těmi jsou ochrana ovzduší, podpora jaderné energie a energetické účinnosti obnovitelných zdrojů, ochrana biodiverzity a národní parky.

Tématem jednání byla opatření ke zvyšování energetické účinnosti. Česko podle ministra Chalupy plán energetické účinnosti, který v březnu představila Evropská komise, vítá. Slibuje si od něj, že napomůže zlepšení kvality životního prostředí v Evropské unii, snižování emisí skleníkových plynů a dovozní energetické závislosti.

Česká republika také podle ministra Chalupy vítá přijetí dohody Cancúnu. "Dohody o změně klimatu by mělo být dosaženo co nejdříve, za účasti všech hlavních partnerů. Dohoda je také úzce propojena s otázkou dalšího období závazků v rámci Kjótského protokolu," dodal.

Ministři hovořili i o konferenci OSN o udržitelném rozvoji "Rio+20", která se uskuteční 4. - 6. června 2012 v Rio de Janeiro. Jejím cílem je u příležitosti 20. výročí Summitu Země a za účasti hlav států a vlád obnovit politický závazek k udržitelnému rozvoji a zhodnotit dosavadní závazky. Ministr Chalupa připomněl, že Česká republika je zapojena do předsednictva přípravného výboru Rio +20.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí