zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Péče o lesy v Karpatech bude jednotná. Zapojuje se do ní také Česká republika

21.05.2011
Les
Péče o lesy v Karpatech bude jednotná. Zapojuje se do ní také Česká republika

Tisková zpráva - Česká vláda dnes schválila sjednání Protokolu o trvale udržitelném hospodaření v lesích k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat. Tento dokument přijaly i další státy, které se dohodly na společných zásadách hospodaření v Karpatech. Poprvé v historii Evropy se tak státy shodly na právně závazném nástroji, který pojímá péči o lesy v celé šíři aspektů environmentálních, ekonomických i sociálních.

Protokol navazuje na Karpatskou úmluvu, kterou už dříve podepsaly země, na jejichž území pohoří leží: Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Ukrajina a Polsko. Zatímco Karpatská úmluva má rámcový charakter a obsahuje spíše obecně formulované závazky ochrany životního prostředí, Protokol přináší konkrétnější úkoly. Jeho cílem je posilovat trvale udržitelné obhospodařování a ochranu karpatských lesů, aby přinášely užitek současným i budoucím generacím.

"Díky podpisu získáme jednoduchý a zároveň účinný nástroj, jak sladit zájmy hospodářské i ekologické. Země karpatského regionu se zavázaly k podpoře zalesňování, biologické rozmanitosti, využívání dřeva jako obnovitelného materiálu, ozdravování lesů a hospodaření, které je blízké přírodě,"řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Podle zásad uvedených v dokumentu se budou na rozvoji hospodaření v lesích Karpat podílet různé zájmové skupiny, například místní a krajské samosprávy, vlastníci lesů, ochranáři, a to i v mezinárodním měřítku.

"Například čeští a ukrajinští lesníci už začali společně vypracovávat vzorové hospodářské plány lesů, vytvářet výukové programy pro lesnické fakulty a pořádat odborné přednášky a školení. Teď budou mít lepší podmínky pro rozvoj spolupráce," řekl ministr Fuksa.

Protokol podepíšou zástupci všech států karpatského regionu na třetím zasedání konference smluvních stran Karpatské úmluvy, které se uskuteční od 25. do 27. května v Bratislavě.

Pohoří Karpaty je ucelenou oblastí. I když na území České republiky zasahuje jen okrajově, absence ČR by znamenala výrazné narušení cílů Úmluvy.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí