zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jizerskohorské mokřady by se mohly stát mokřadem mezinárodního významu

22.05.2011
Chráněná území
Jizerskohorské mokřady by se mohly stát mokřadem mezinárodního významu
Jedinečné jizerskohorské mokřady v okolí Velké jizerské louky na hranici s Polskem si zaslouží zařazení do seznamu mokřadů mezinárodního významu. Shodli se na tom minulý týden přímo v Jizerských horách zástupci Českého ramsarského výboru.

Tato oblast by se tak mohla stát třináctým českým mokřadem, který chrání mezinárodní Ramsarská úmluva. Návrh na nominaci do prestižního seznamu musí ještě schválit ministerstvo životního prostředí.

"Jedná se o jedinečnou mokřadní lokalitu s meandrující řekou, podmáčenými smrčinami, porosty kosodřeviny i říčními náplavami. Takových míst je ve střední Evropě opravdu málo. Zařazení do celosvětového seznamu mokřadů by potvrdilo jeho význam i mezinárodním kontextu," vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

"Klíčové je, aby se podařilo vytvořit společný plán péče o toto území i s polskou stranou, protože příroda hranice nezná. Vyzveme proto polské kolegy, aby se k naší iniciativě připojili a společně jsme hledali způsob, jak o tuto oblast pečovat," konstatuje Jiří Hušek, AOPK ČR - vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí