zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Správcům parku hrozí pokuta až 2 miliony

19.05.2011
Chráněná území
Správcům parku hrozí pokuta až 2 miliony

Pokuta až dva miliony korun hrozí podle zákona Národnímu parku Šumava. Jeho správci totiž ve zdejších lesích používají pesticidy proti kůrovci bez platného povolení. O sankci by měla rozhodnout Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) - třicetidenní lhůta od podání stížnosti vyprší do několika dní. Podle neoficiálních zpráv je však možné, že inspekce šetření protáhne o další měsíc.

Udělení povolení přitom nezablokovaly argumenty z oblasti ochrany přírody, ale právní rozbor Hnutí Duha. Nový ředitel parku Jan Stráský o povolení k použití pesticidů podle nich požádal v rozporu se zákonem. "Řízení o použití biocidů bylo zahájeno hned začátkem letošního roku, ještě před nástupem pana Stráského. Nicméně on chtěl tuto žádost ještě upravit, a hlavně rozšířit. Upozornili jsme, že žádost sice je možné doplnit, ale nelze ji úplně změnit," říká Jaroslav Bláha z Hnutí Duha, které při posuzování žádosti o použití pesticidů vystupuje jako účastník řízení. Kvůli tomu bylo správní řízení zastaveno a správa parku hned zahájila nové řízení s novou žádostí.

Lidé ze správy národního parku, kteří si nepřáli zveřejnit svá jména, tyto informace potvrzují. Dodávají však, že druhé řízení stále probíhá a není zřejmé, kdy skončí a jaký bude jeho výsledek, protože je neveřejné.

AUTOR: Jiří Táborský

AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí