zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt PV LEGAL: pozitivní výsledky v několika zemích EU

23.05.2011
Solární energie
Projekt PV LEGAL: pozitivní výsledky v několika zemích EU

Po necelých dvou letech od zahájení se project PV LEGAL může pochlubit prvními pozitivními výsledky v některých zemí zapojených do tohoto projektu spolufinancovaného EU.

Projekt PV LEGAL byl zahájen v červenci 2009. V některých zemích, jako je například Řecko nebo Slovinsko, již došlo ke zlepšení právně-administrativního rámce pro instalace fotovoltaických (FV) systémů. V Řecku byl od léta 2010 zjednodušen postup pro malé systémy na obytných domech: veškeré potřebné kroky jsou vyřizovány na jednom místě; systémy na autonomních ostrovech jsou autorizovány. Zjednodušen byly rovněž povolovací proces pro instalace fotovoltaiky na historických budovách. Ve Slovinsku od září 2010 nepotřebují fotovoltaické elektrárny o výkonu do 1 MWp stavební povolení. Tento krok byl hlavní překážkou na cestě k rozvoji malých a středních systémů.

Na druhou stranu v některých případech, jako například ve Španělsku nebo v České republice, se povolovací procedury výrazně zkomplikovaly. V České republice je v současnosti zcela nemožné získat povolení pro připojení do elektrizační soustavy, což zcela brání rozvoji trhu. Tyto překážky byly záměrně zavedeny národními autoritami s cílem zpomalit, nebo zcela zastavit rozvoj fotovoltaiky.

Konsorcium projektu PV LEGAL dnes vydává aktualizovanou verzi své databáze právně-administrativních bariér. Projekt poskytuje velmi ucelený přehled o situaci související s administrativními překážkami, které brání rozvoji fotovoltaiky v Evropě, protože zahrnuje 12 zemí, mezi nimiž jsou hlavní fotovoltaické trhy v Evropě: Bulharsko, Česká republika, Francie, Německo , Řecko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko a Velká Británie. Segmentace trhu použitá k analýze procedur se blíží praxi vývojových a instalačních firem: malé systémy na obytných domech, středně velké systémy na komerčních budovách a velké instalace na zemi. Pro každý segment a v každém státě, databáze obsahuje podrobný popis postupů, právní rámec a opravné prostředky, doby trvání a náklady na každý jednotlivý krok, který musí být proveden při přípravě a realizaci fotovoltaických systémů v jednotlivých z emích projektu PV LEGAL.

Celkově je databáze projektu PV LEGAL v současnosti nejkomplexnější veřejně dostupnou databází, je proto výjimečným nástrojem pro:

* Developery a instalační firmy, kteří zde naleznou všechny detaily o jednotlivých krocích potřebných pro realizaci FV systému
* Národní a evropské politické a regulační orgány

Pro každou z 12 zemí projektu byla identifikována a formulována detailní doporučení pro zlepšení právně-administrativního rámce. Pokud tato doporučení budou akceptována, mohou být odstraněny zbytečné byrokratické kroky, což povede k odpovídajícímu snížení nákladů na podporu a umožní přiměřený rozvoj fotovoltaiky.

PV LEGAL, zdroje informací:

* Informace o aktuálním vývoji v jednotivých státech: www.pvlegal.eu
* Databáze projektu PV LEGAL poskytující detailní popis současných administrativních a právních procesů ve 12 státech EU (BG, CZ, DE, ES, FR, GR, IT, NL, PL, PT, SI, UK) v angličtině a národním jazyce: www.pvlegal.eu
* Závěrečná doporučení pro 12 států EU pro úpravy právě-administrativního rámce na národní a regionální úrovni v angličtině a národním jazyce: www.pvlegal.eu

O projektu PV LEGAL

rojekt PV LEGAL je částečně financován z programu Evropské komise, Inteligentní energie pro Evropu. Je zaměřen na redukci byrokratických bariér brzdících rozvoj fotovoltaických instalací v Evropě. Zahrnuje 13 národních průmyslových fotovoltaických asociací spolu s Evropskou průmyslovou fotovoltaickou asociací (EPIA) a konzultantskou společností eclareon:
Partneři:

* BSW-Solar - Německá asociace solárního průmyslu (koordinátor)
* ASIF - Španělská asociace fotovoltaického průmyslu
* Assosolare - Italská asociace fotovoltaického průmyslu
* ENERPLAN - Francouzská asociace solárních profesionálů
* HELAPCO - Řecká asociace fotovoltaických firem
* PTPV - Polská společnost pro fotovoltaiku
* Micropower Council, UK - Rada pro mikrozdroje ve Velké Británii
* SER - Francouzská asociace průmyslu obnovitelných zdrojů
* ZSFI - Slovinská asociace fotovoltaického průmyslu
* EPIA - Evropská asociace fotovoltaického průmyslu
* eclareon Management Consultants

Spolupracující organizace:

* Holland Solar - Holandská solární asociace
* Czech RE Agency, o. p. s. - Česká agentura pro obnovitelné zdroje energie
* APESF - Portugalská asociace fotovoltaického průmyslu
* BPVA - Bulharská fotovoltaická asociace

Další informace:

Česky:
Bronislav Bechník
Czech RE Agency, o. p. s.
Tel: +420 602 771 371, mail: bronislav@czrea.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí