zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další ekologický projekt v obci Bolešiny

25.05.2011
Ekologické stavění, bydlení
Další ekologický projekt v obci Bolešiny

Obec Bolešiny ležící nedaleko Klatov v Plzeňském kraji realizuje další projekt, který pozitivně ovlivní kvalitu životního prostředí.

S podporou z Operačního programu Životní prostředí zde obec Bolešiny provádí zateplení víceúčelové budovy, kde sídlí obecní úřad a knihovna a kde je restaurace se společenským sálem. Stavební úpravy se týkají nejen zateplení objektu -- tedy tepelné izolace fasády, nejvyššího stropu, výměny oken a dveří - ale také vytápění. Nově zde bude instalován moderní kotel spalující pelety (granule z dřevěného odpadu). Celou akci provádí stavební firma Klatovská stavební společnost, s.r.o.

"Stavebními úpravami ušetříme nejen náklady na energie, ale přispějeme i ke zlepšení ovzduší v obci v průběhu topné sezony," pochvaluje si starosta obce Josef Sommer. "Budovu budeme moci i lépe využívat. Ve společenském sále probíhalo dosud jen několik akcí ročně, protože bylo náročné nezateplené prostory vytopit. Teď je ale budou moci přes zimu využívat místní spolky či místní sportovci," dodává starosta.

Prostředky na realizaci se obci podařilo získat z Operačního Programu Životní prostředí, k! terý je financován Evropskou unií z Fondu soudržnosti a státním rozpočtem ČR a administrován Státním fondem životního prostředí ČR.

"Při přípravě žádosti nám velmi pomohlo občanské sdružení ENVIC z Plzně," říká starosta Sommer. "Poradili nám nejen s administrativními náležitostmi žádosti o dotaci, ale doporučili také úpravy technického řešení, aby bylo zateplení provedeno co nejkvalitněji. Např. nová okna jsou instalována nadstandardním způsobem tak, aby se zamezilo ochlazování rámu okna a zvýšeným ztrátám tepla," dodává.

Akce s celkovými náklady zhruba 2 miliony korun bude dokončena v létě letošního roku a obci přinese roční úsporu kolem 120 000 Kč z nákladů na vytápění. Díky projektu bude budova ročně produkovat o 16 tun méně oxidu uhličitého, který přispívá ke změně klimatu na Zemi.

Pro další informace kontaktujte:
Ing. Josef Sommer, starosta obce Bolešiny
Tel.: 376 312 649, 606 680 691
www.bolesiny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí