zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První českobudějovické broukoviště

29.05.2011
Příroda
První českobudějovické broukoviště

V přírodní zahradě Centra globální a ekologické výchovy Cassiopeia vzniklo první českobudějovické broukoviště. Jedná se o způsob pomoci ohroženým i běžným druhům hmyzu vázaným na mrtvé dřevo. Za materiál je třeba poděkovat českobudějovickému magistrátu.

Broukoviště je vlastně skupina kmenů, špalků či větví zakopaných částečně v zemi nebo na ní položených. Nápad pochází z Britských ostrovů, kde se tzv. loggery stala zajímavým doplňkem ochrany ohrožených druhů, především roháče obecného. V České republice i zbytku Evropy se zatím tento způsob ochrany brouků prosazuje poměrně málo. Patrně první českou vlaštovkou se stalo broukoviště v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Více informací o broukovištích a dalších formách ochrany ohrožených druhů naleznou zájemci na novém webu Stromy a hmyz (www.calla.cz/stromyahmyz)

"Broukoviště nelze v žádném případě chápat jako plnohodnotnou náhradu za pokácené stromy nebo jejich vytvořením dokonce kácení ospravedlňovat. Měla by být součástí osvětové činnosti nebo krajním řešením pro případ, že stromy je nutné pokácet z bezpečnostních důvodů," říká Jiří Řehounek z Cally. A dodává: "Pro hmyz je samozřejmě vždy lepší, pokud nekácíme nebo ponecháme kmen na místě ve formě živého či mrtvého stromového torza."

"Nové broukoviště se stalo zajímavým doplněním naší přírodní zahrady. Určitě ho využijeme i při našich výukových programech v zahradě. Děti rády zkoumají úkryty brouků a jiného hmyzu", říká Monika Pýchová z Cassiopeii.

Českobudějovické broukoviště vzniklo ze společné iniciativy Cally a Cassiopeii. Cassiopeia se dlouhodobě zabývá poradenstvím v oblasti přírodních zahrad, zatímco Calla poskytuje poradenství v oblasti ochrany hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Dotazy lze posílat e-mailem na calla@calla.cz nebo s pomocí formuláře na www.calla.cz Obě poradny mají také otevírací hodiny pro veřejnost.


Kontakty: Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz - dotazy týkající se
broukovišť a ochrany hmyzu)
Monika Pýchová (Cassiopeia), 385 520 951, 725 515 994 (telefony na CEGV
Cassiopeia) - dotazy týkající se přírodních zahrad, domluva o případném
fotografování broukoviště

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí