zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Omítky s použitím nanomateriálů

01.06.2011
Ekologické stavění, bydlení
Omítky s použitím nanomateriálů
Aby se zachoval vnější půvab budovy, musí se po několika letech zlepšit optický stav fasády, tzn. přinejmenším se musí přetřít barvou. S tím jsou však spojeny značné náklady na stavbu lešení, materiál a řemeslníky. Při použití omítky na bázi nanoporů zůstává fasáda ve srovnání s původní omítkou přibližně dvojnásobně dlouhou dobu krásná, což vede ke snížení nákladů na údržbu.

Omítka na bázi natotechnologie - omítka spojuje vlastnosti vysoce kvalitní silikátové omítky (otevřené póry, dobrá difúze vodní páry, dlouhá životnost) s nejnovějším vývojem nanotechnologie. Povrch omítky vykazuje nízký elektrostatický náboj a je mikroskopicky hladký, takže organické i anorganické částečky nečistot mají ztížené možnosti se na něm uchytit. Přírodní síly jako UV záření, vítr, déšť a sníh, stejně jako i kolísání teplot vyvolávají navíc požadované "odvětrávání" částic nečistot na povrchu. Díky speciálně vyvinuté mikroskopické struktuře povrchu a speciálním nanokrystalickým a anorganickým přísadám je dosaženo výrazného snížení špinivosti omítky a její náchylnosti k napadení mikroorganismy.

Nanopor omítka díky svému velmi rychle schnoucímu povrchu snižuje i při nepříznivých podmínkách riziko napadení řasami a houbami. Povrch fasády zůstává přirozeně čistý a trvale krásný. Jasnost barev zůstává zachována, a dům po léta září ve svém původním lesku.

Použití: konečná povrchová úprava tepelně izolačních systémů, betonových ploch, starých i nových minerálních omítek a stěrek.

Zdroj: www.baumit.cz, upraveno, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí