zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Karlových Varech rozmístí zkušebně kontejnery na velký odpad

30.05.2011
Odpady
Urbánní ekologie
V Karlových Varech rozmístí zkušebně kontejnery na velký odpad

Karlovy Vary přes prázdniny vyzkouší rozmístění velkoobjemových kontejnerů na domovní odpad. Umožní obyvatelům zbavit se nepotřebného odpadu, který jinak končí u popelnic nebo na černých skládkách. Podle zkušeností z prázdnin potom magistrát stanoví vhodné termíny rozmístění kontejnerů pro další období, řekl ČTK náměstek karlovarského primátora Jiří Kotek.

O prázdninách se kontejnery objeví na 64 stanovištích v pátek a sobotu; někde jednou měsíčně někde až třikrát. Magistrát zároveň zajistí zvýšený dohled, aby se kontejnery nestaly terčem vandalů, ale i podnikatelů, kteří by měli svůj odpad likvidovat na základě smluv s firmami na svoz a likvidaci odpadu.

Náklady na prázdninové zkušební rozmístění kontejnerů vyjdou magistrát na zhruba 370.000 korun. "Jedno stání kontejneru vyjde město na asi 1900 korun. Celkem půjde, v závislosti na četnosti přistavení kontejnerů, o 150 rozmístění," upřesnil Kotek.

Podle něj by se ze zkušeností z prázdninového provozu měl vytvořit itinerář pravidelného rozmisťování velkoobjemových kontejnerů po celý rok, který už bude součástí běžného rozpočtu města.

V okolních městech, jako je Cheb a Sokolov, volí různé formy nabídky zbavit se velkoobjemového odpadu pro občany. V Chebu jsou pravidelné a dopředu nahlášené "železné neděle", kdy jsou po městě rozmisťovány kontejnery, v Sokolově zase zkouší systém takzvaných mobilních sběrných dvorů, kam mohou obyvatelé odložit nejen svůj velkoobjemový odpad, jako je nábytek, ale i nebezpečný odpad, například elektroniku, lednice a chemikálie.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí