zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda asi podpoří zvýšení poplatků za odpad až o 100 pct.

30.05.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Vláda asi podpoří zvýšení poplatků za odpad až o 100 pct.

Vláda patrně podpoří bez zásadních námitek předlohu podanou poslanci TOP 09, která zvyšuje od příštího roku poplatek za komunální odpad až o 100 procent. Obce by mohly stanovit až tisícikorunovou platbu za rok. Zvýšení částky předkladatelé odůvodňují stejně tím, že devět let nerostla. Kabinet se bude novelou zabývat ve čtvrtek.

Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně, by měla zůstat stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně. Autoři předlohy tvrdí, že obce na likvidaci odpadů dlouhodobě doplácejí.

Úhradu by museli podle novely nově platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen. "Při rozšíření počtu poplatníků může v některých obcích dojít i ke snížení poplatku," uvedli předkladatelé.

Kabinet bude mít podle návrhu stanoviska k předloze připomínky legislativního rázu. Jde například o odlišný postup v případě, kdy poplatek neuhradí nezletilí lidé. Zatímco podle poslanců by za ně ručili zákonní zástupci, podle vlády by jim měl obecní úřad poplatek přímo vyměřit. Vláda chce také zpřesnit navrhované osvobození od poplatku. Zákon by měl vymezit, jak by měl plátce prokázat, že byt neužívá.

Z vlády se předloha vrátí zpět do sněmovny, která o ní rozhodne. Opozice už avizovala, že pro ni ruku nezvedne

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí