zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Strašení sněhulákem v létě

03.06.2011
Energie
Strašení sněhulákem v létě

Petr Nečas bývá zosobněním uměřenosti, ale tentokrát ulétl. Výrok, že po uzavření německých jaderných elektráren stoupne cena energie v Česku o 30 procent, je nepodložený. Neznámých, které se vážou k vývoji cen na evropském energetickém trhu, je příliš mnoho.

Pokud se Němcům do roku 2022 podaří snížit spotřebu energie, jak plánují, žádné dramatické zdražení nemusí nastat. Dále není jasné, jak se bude vyvíjet evropská politika obchodování s emisními povolenkami, která má na ceny energií značný vliv. A už vůbec není zřejmé, kolik bude stát podpora obnovitelných zdrojů energie, což je další klíčový cenový faktor.

Divoké odhady vývoje cen si mohou dovolit experti, premiér by střílet od boku neměl. Jeho slova se teď dají interpretovat jen jako lobbismus. Za co nejrychlejší dostavbu Temelína, proti všemu, co zavání ekologizací energetiky - a zprostředkovaně také za prolomení limitů těžby v severních Čechách. Nečas nám vlastně říká - co je zelené, je nutně nesmyslně drahé. Což sice je dnes pravda, ale do budoucna to zdaleka tak jisté není.

Na premiéra se určitě nebude zlobit Martin Roman. Ten mu svým odhadem připravil, ať už vědomě nebo mimoděk, půdu pro kontinuální zdražování energie, a tím i pro větší zisky. Přičemž skutečné důvody zdražení nakonec mohou být úplně jiné než uzavření německých jaderných elektráren.

Nečasových "třicet procent" je čiré strašení. Od premiéra chceme spíš řešení - jak to nakonec slibovala ODS na předvolebních plakátech. Pouhá dostavba Temelína, o které mluví Nečas, řešením není. Stejně důležité je zaměřit se - po německém vzoru - na úspory a snižování spotřeby. Říká se tomu vyvážená energetická politika. Tato vláda s ní zatím, žel, nepřišla.

AUTOR: Petr Honzejk
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ukliďme Česko
23
9. 2017
23.9.2017 - Festival, slavnost
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí