zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tádžikistán čelí obrovské invazi sarančat, dochází mu prostředky

06.06.2011
Příroda
Tádžikistán čelí obrovské invazi sarančat, dochází mu prostředky

Tádžikistán, který prožívá mohutnou invazi sarančat ničících jeho ornou půdu, nebude mít brzy prostředky na boj s touto pohromou. Uvedl to dnes ředitel státní agentury pověřené bojem proti tomuto druhu hmyzu.

"Zásoby insekticidů jsou téměř vyčerpány a žádné rezervy nemáme," řekl ředitel agentury Kijomiddin Ganijev.
Tento hmyz sežere všechny živé rostliny (...) až po kořínky," zdůraznil a dodal, že armáda kobylek se přiblížila k polím s bavlnou, obilím a melouny.

Podle něho sarančata letos zničila již 150.000 hektarů půdy, tedy téměř dvojnásobek půdy poškozené za celý loňský rok.

V polovině května Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) oznámila, že pomůže deseti zemím z kavkazské a středoasijské oblasti, mezi nimi i Tádžikistánu, uchránit 255 milionů hektarů orné půdy před invazí sarančat. Vyhlásila pro to pětiletý program v hodnotě 1,6 milionu dolarů (26,7 milionu korun) financovaný hlavně Spojenými státy.

Ganijev ale nevěří, že by letos mohl očekávat od FAO nějakou pomoc.

K deseti zemím postiženým invazí sarančat patří: Afghánistán, Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán.

Ekonomika Tádžikistánu, nejchudší země v celém postsovětském prostoru, spočívá hlavně na vývozu surovin, především hliníku a bavlny, které jsou jeho hlavním vývozními artikly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí