zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úřad povolil stavbu spalovny v Karviné, ekologové protestují

07.06.2011
Odpady
Úřad povolil stavbu spalovny v Karviné, ekologové protestují

Stavební úřad povolil v územním řízení stavbu spalovny odpadů v Karviné. Některé námitky proti její výstavbě uznal, většinu však ne. ČTK to sdělila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Ekologové proti rozhodnutí úřadu protestují.

Podle Swiderové není rozhodnutí o umístění spalovny v areálu bývalého dolu Barbora definitivní. Strany mají stále možnost se odvolat. "Někteří účastníci veřejného projednávání vznášeli připomínky týkající se třeba procesu EIA. Ten ale skončil vloni rozhodnutím ministerstva životního prostředí a není možné EIA znovu otevírat v územním řízení," uvedla Swiderová. Některé námitky vznášeli i ti, kterým to ze zákona nepřísluší.

Všichni zúčastnění mají nyní možnost se ještě odvolat. Jakmile se stavební úřad vypořádá i s případnými odvoláními, bude rozhodnutí platné. Pak může investor předložit projekt a žádat o stavební povolení.

Podle ekologů byly námitky překvapivě rychle smeteny ze stolu. "Přitom se jednalo o body týkající se skutečných projektových nesrovnalostí a celkového konceptu provozu do budoucna. Zařízení s tak obrovskou kapacitou by mělo být důsledně provázeno fakty," uvedl Jan Nezhyba ze sdružení Občané proti spalovně. Podle něho nestačí jen tvrzení ve stylu "předpokládá se", zvlášť jedná-li se o téměř 47.000 tun toxického odpadu.

Do velké spalovny v Karviné se má svážet a likvidovat odpad z největších měst Moravskoslezského kraje. Krajský úřad ji chce za pět miliard korun postavit do roku 2015. Pod petici proti této stavbě se podepsalo zhruba 11.000 lidí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí