zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Boru u Skutče vzplála skládka pneumatik, kouř je vidět zdaleka

07.06.2011
Odpady
Havárie
V Boru u Skutče vzplála skládka pneumatik, kouř je vidět zdaleka

V Boru u Skutče včera odpoledne vzplála velká skládka pneumatik. Nikdo nebyl zraněn, rozsah škody zatím nelze odhadnout. Dým z požáru je vidět v širokém okolí. Kvůli ohni byla uzavřena místní silnice z Boru na Polánku. Hasiči lidem v obci doporučili, aby neotevírali okna, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Úplná likvidace požáru podle hasičů může trvat až týden.

"Kouř je silný a hustý, viditelný několik desítek kilometrů, dokonce ho viděli i v Chrudimi," uvedla Horáková. Požár podle ní pravděpodobně způsobili dělníci, kteří na blízké budově spravovali střechu. "Jiskra z autogenu spadla na hořlavý materiál, a i když se oheň snažili uhasit, rozšířil se na skládku pneumatik," sdělila mluvčí.

Na místo přijelo 19 hasičských jednotek s 18 cisternami, žebříkovým a protiplynovým vozem a dvěma kontejnerovými vozidly na pěnidlo. Těžká technika rozhrabává zbytky, aby je bylo možné dohasit. Hasiči ochlazovali okolní domy, aby se požár na ploše asi 20 krát 20 metrů nerozšířil, ale pociťují problémy s dodávkami vody. Situaci komplikuje silný vítr. V 18:00 dostali hasiči požár pod kontrolu, okolní objekty již nejsou ohroženy. Po dohodě s majitelem se nechají zbytky dohořet, podle Horákové to mpůže trvat i několik dní.

"Podařilo se zachránit sklady, dílny a kancelář v areálu. Střechu sousední truhlárny, která také začala hořet, hasiči uhasili," řekla Horáková. Z objektů hasiči vynesli několik tlakových láhví.

Podle starosty Boru Vlaďka Beneše ve firmě na likvidací odpadu místní podnikatel dříve drtil pneumatiky, později však činnost ukončil. "Teď to bohužel chytlo. Naštěstí zatím kouř vane mimo vesnici, takže nebylo nutné nikoho evakuovat," řekl ČTK.

Vážnější ekologické škody nebo ohrožení obyvatel požár nezpůsobil. "Jedovaté zplodiny unikají do ovzduší a z hašení také odtéká kontaminovaná voda, není to ale nějak mimořádné," uvedl vedoucí odboru životního prostředí chrudimské radnice Ivo Rychnovský. Kouř se díky větru rychle rozptyluje a nezasahuje Bor ani okolní obce.

Rozsáhlý požár skladu pneumatik museli hasiči likvidovat také 19. května v Uherském Brodě na Slovácku. Na místě zasahovalo deset hasičských jednotek. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, zhruba po dvou a půl hodinách byl požár lokalizován. Sedm lidí bylo při požáru zraněno. O čtyři dny dříve zasáhl požár zhruba 2000 pneumatik na skládce odpadu v Jihlavě - Henčově. Pěti hasičských jednotkám se jej podařilo uhasit kolem půlnoci. V Chropyni na Kroměřížsku začala letos 8. dubna hořet továrna na recyklaci plastů Remiva. Hasiči požár zlikvidovali až po 90 hodinách zásahu, kterého se zúčastnilo 70 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Odhady způsobené škody se pohybují v řádu desítek milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí