zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ArcelorMittal v Ostravě staví ocelárnu za pět miliard

13.06.2011
Firemní ekologie
ArcelorMittal v Ostravě staví ocelárnu za pět miliard

Hutní firma ArcelorMittal Ostrava začíná stavět novou ocelárnu za pět miliard korun. "Před dvěma týdny jsme na stavbu podepsali první smlouvu," řekl v rozhovoru pro HN generální ředitel domácí ocelářské jedničky Augustine Kochuparampil.

Nová ocelárna nahradí dnešní provoz. "Starou ocelárnu odstavíme. Stavba nové bude trvat přibližně tři roky, někdy v roce 2014 bude hotová," upřesnil ředitel.

Ocelárna vybavená takzvanými konvertory bude mít podle něho o polovinu nižší emise škodlivin do ovzduší než dnešní provoz se starými tandemovými pecemi.

V Evropě jde o ojedinělý projekt: poslední konvertorová ocelárna se na kontinentu budovala před dvaceti lety. ArcelorMittal řadu let čelil podezření, že hodlá Českou republiku opustit. Investicí teď jasně dává najevo, že zaječí úmysly nemá.

Podle Kochuparampila proinvestuje hutní firma v Ostravě v příštích pěti letech celkem 12 miliard korun. Kromě ekologických investic, jež mají hlavně zlepšit kvalitu ovzduší, se chystá několikanásobně zvýšit kapacitu podnikové elektrárny, jež vyrábí energii z plynů vznikajících při výrobě železa a koksu. Firma se tak chystá na zdražení elektřiny a emisních povolenek.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR: Nikita Poljakov
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí