zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Tomáš Chalupa vypustil nad pražskou Libuši meteorologický balón

14.06.2011
Ovzduší
Ministr Tomáš Chalupa vypustil nad pražskou Libuši meteorologický balón

Ministr Tomáš Chalupa v rámci Dne Ministerstva životního prostředí "Žijme s přírodou!" navštívil Český hydrometeorologický ústav v Praze - Libuši, kde krátce po jedné hodině odpoledne vypustil meteorologický balón se sondou na měření teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu.

"Meteorologické a klimatické pozorování má v dnešní době nezastupitelnou úlohu - významně přispívá k ochraně životního prostředí i k ochraně lidí a jejich majetku před přírodními katastrofami. A Český hydrometeorologický ústav jako zastřešující organizace shromažďuje a zpracovává meteorologická pozorování z celé republiky," říká ministr Tomáš Chalupa.

Sonda podle meteorologů vystoupala v atmosféře až do výšky 30 - 35 kilometrů. Její průlet atmosférou až do chvíle, než balón prasknul, trval asi hodinu a půl. Na základě polohy sondy určují meteorologové směr a rychlost větru v jednotlivých výškách. Naměřené hodnoty zpracovávají přístroje v sondážní místnosti, kam se ministr také podíval. Právě tyto informace se pak využívají při předpovědi počasí.

Fotogalerie z návštěvy ministra Chalupy na ČHMÚ během Dne MŽP.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí