zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co ještě chybí ekologičtější veřejné dopravě u nás

25.06.2011
Doprava
Co ještě chybí ekologičtější veřejné dopravě u nás

Bonett Gas Investment, a. s., se orientuje na vyhledávání a realizaci investičních příležitostí v oblasti dopravy na stlačený zemní plyn (CNG). Místopředseda jejího představenstva Ing. Václav Holovčák soudí, že v Česku chybí zásadní podpora budování plnicích stanic na CNG.

Jak tvrdí, iniciačním segmentem pro rozvoj ekologické CNG dopravy jsou u nás zatím spíše provozovatelé větších vozových parků, jimiž bývají autobusové společnosti plnící funkci poskytovatele služby v závazku v rámci městské či příměstské integrované dopravy, nebo podnikatelé, kteří provozují vozidla na území městské aglomerace.

Podle inženýra Holovčáka se města do podpory a rozvoje CNG dopravy příliš nehrnou. Za ukázkovou proto označuje snahu Přerova snížit v ulicích primární emise prachových částic. Město jako nepřekročitelnou podmínku pro účast dopravců v soutěži o licenci na službu MHD určilo, že musí nabídnout CNG busy. Pak tam Bonett zainvestoval CNG stanici, aby vítěz měl kde plnit svá vozidla. Časem se začali k ekologické dopravě připojovat i místní podnikatelé a veřejnost. >>Takový model je smysluplný,<< říká inženýr Holovčák. A za Bonett Gas Investment nabízí podporu i dalším podobným municipálním projektům.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí