zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bioplynová stanice základem ještě vyššího stupně místního podnikání

23.06.2011
Bioplynové stanice
Bioplynová stanice základem ještě vyššího stupně místního podnikání

Bioplynové stanice vyrábějí tepelnou i elektrickou energii, jejíž využití může být velmi rozmanité. Nejjednodušší pro majitele je prodej obou energií v místě. Podívejme se však na případ, kde dominantní nebyla bioplynová stanice, ale další a ještě výhodnější podnikatelský záměr.

V německé obci Upschört-Reepsholt se domluvilo 9 zemědělců a v roce 2007 si vedle tradičního zemědělství nechali postavit jako "druhý pilíř podnikání" bioplynovou stanici se současným názvem Biogasanlage Upschört GmbH & Co. KG. Ve stanici jsou 3 fermentory o průměru 25 m. Zemědělských pozemků v okolí je mnoho a proto se dominantním substrátem stala a je kukuřičná siláž. Zemědělci si tak výhodně zajistili odbytiště svých zemědělských plodin a vytvořili v obci další pracovní místa. Kromě toho je též zajištěna práce pro místní opravářské firmy. Doba vyhnívání je 120 dní a stanice má výkon 2x 600 kWel, v plánu je rozšíření až na 1600 kWel.

Stanice byla naplánována z důvodu kratších svozových vzdáleností mimo město v zemědělské krajině a pro výkup elektřiny se postavilo nové elektrické vedení. S využitím tepla už byla potíž, odběratelé byli poměrně daleko. Tohoto stavu využila firma Klusmann z Westerstede a ve stejném roce 2007 zde postavila skleník o ploše 1,9 ha, ve kterém se pěstují květináčové orchideje pro celé Německo. Tím se v obci vytvořilo dalších 16 pracovních míst. Orchideje potřebují teplo celoročně a tak původní zemědělci mají zajištěn odběr kukuřičné siláže, elektřiny i tepla na dlouhou dobu a o zisky mají postaráno. Produkce jiných zemědělských plodin pro obyvatelstvo pokračuje i nadále.

Technologie pěstování orchidejí je zajímavá. Dovážejí se velmi malé rostlinky z Taiwanu a ve skleníku se 2x přesazují, až dorostou do velikosti, kdy nasazují na květ. Doba pobytu ve skleníku je 9 měsíců, z toho 7 měsíců při teplotě vzduchu 28 - 29 oC. Poslední 2 měsíce mají teplotu jen 20 oC, aby orchide nasadily na květ a vyhnaly stvoly s poupaty. V tomto stavu se už rozvážejí do velkoobchodů.

Zajištění výpadku energií je nutností. Pro elektrickou energii jsou připraveny dieselagregáty se spotřebou 60 l nafty/hod. Teplo je před odběrem ještě trvale rezervováno ve venkovním akumulátoru s objemem 300 m3.

Autor: Jaroslav Peterka

Zdroj: Časopis Alternativní energie - www.alen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí