zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Agroturistiku v Česku limituje zvyk trávení víkendů na chalupách

19.06.2011
Zemědělství
Ekologická dovolená, cestování
Agroturistiku v Česku limituje zvyk trávení víkendů na chalupách

Zemědělských farem, které v Česku poskytují ubytování a další služby pro turisty, přibývá jen pomalu. Většímu rozvoji tohoto druhu turistiky v tuzemsku brání zvyk odjíždět na víkendy a kratší dovolené na chaty a chalupy. ČTK to řekl Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting. Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Josefa Stehlíka by dalšímu rozvoji oboru prospěly podpůrné programy a zjednodušení podnikatelského prostředí.

Podle Beránka se v současnosti v Česku poskytováním ubytování a souvisejících služeb ve venkovské turistice zabývá 700 až 1000 farem a zemědělských družstev. Tento počet se sice zvyšuje, nicméně ročně přibývají jen desítky poskytovatelů.

Celková kapacita lůžek v tuzemské agroturistice tak nepřekračuje 10.000, uvedl Beránek. V Rakousku nebo Itálii je to přitom dvacetinásobek. Okruh potenciálních zákazníků pro agroturistiku totiž v Česku podstatně snižuje chataření a chalupaření.

Agroturistika v okolních zemích zabraňuje odchodům zejména mladých lidí z vesnic a pomáhá chránit lidové tradice a životní prostředí na vesnici, podotkl Stehlík. Kromě doplňkového zdroje příjmů do peněženek zemědělců vidí Stehlík hlavní přínosy agroturistiky v možnosti vzniku pracovních míst také pro další členy rodin sedláků. Agroturistika přispívá k rozvoji služeb na venkově, farmářům navíc přináší další možnost pro odbyt jejich výrobků, doplnil.

Například v Bavorsku přitom venkovskou turistiku přímo podporuje vláda, upozornil Stehlík. V Česku by podle něj jejímu dalšímu rozvoji výrazně pomohla například podpora prodeje zemědělských výrobků přímo ze dvora nebo vzniku malých porážek a zpracovatelských provozů přímo na farmách.

Malí zpracovatelé zemědělských produktů si dlouhodobě stěžují, že přísné tuzemské předpisy jim přímý prodej výrobků znesnadňují, podotkl Stehlík. To se ale možná změní. Ministerstvo zemědělství v polovině dubna uvedlo, že do dvou let legislativu malovýrobcům zjednoduší minimálně na úroveň jejich kolegů v Rakousku a Německu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí