zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeň se už nebude snažit přejmenovat Berounku zase na Mži

18.06.2011
Voda
Plzeň se už nebude snažit přejmenovat Berounku zase na Mži

Řeka Berounka, jež vzniká v centru Plzně soutokem Mže a Radbuzy, svoje jméno neztratí. Plzeňští zastupitelé totiž vzdali boj za to, aby se řece vrátilo historické jméno Mže. Po letech snažení město narazilo na tolik administrativních překážek, že od snahy ustoupilo, řekl dnes novinářům primátor Martin Baxa (ODS).

O navrácení historického názvu řece Mži, které část toku v Plzni postupně "vzala" Berounka, začala Plzeň usilovat v roce 2006. "Několikaletá snaha ukázala, že státní mašinerie je v tomto směru obtížně přesvědčitelná a že ten návrh nesměřuje k tomu, aby se jméno změnilo na celostátní úrovni. Ukázalo se po těch letech, že to nakonec byla trochu donkichotská snaha," připustil primátor. Plzeňáci si prý ale stále mohou řece říkat Mže.

Podle primátorova náměstka Petra Runda (ODS) snaha města narazila zejména na nesouhlasné stanovisko ministerstva zemědělství. "Vzhledem k tomu, že změna názvu by měla vliv i do vodních map, katastrálních map i do legislativy EU, kde jsou zakotveny názvy řek, ministerstvo zemědělství řeklo ne," konstatoval. Oficiální názvy toků stanovuje právě vyhláška ministerstva. Bez její změny nelze oficiálně vrácení jména prosadit.

Rund připomněl, že Plzeň by žádný zisk z přejmenování řeky neměla. Celá snaha byla před víc než čtyřmi roky iniciativou jednoho ze zastupitelů. "Šlo o to narovnat název řeky podle historických názvů," uvedl Rund. Připustil, že plzeňská iniciativa moc velkou podporu nenašla. Z obcí na toku s ní souhlasilo jen pět obcí, 17 bylo proti.

Snaha o změnu jména by nebyla jen zdlouhavá, ale také nákladná. Podle některých odhadů by přejmenování přišlo na desítky milionů korun potřebných na změnu značení, přepracování evidence, změny v mapových podkladech, přepočítání plochy povodí, náklady na výměnu značení názvu řeky a podobně. Minulá zastupitelstva se ale shodla na tom, že Plzeň má právo dostat svoji Mži zpět.

Berounka nyní oficiálně vzniká soutokem Mže a Radbuzy v centru Plzně. Mže je ale původní, hluboko do historie sahající název. Mži údajně zmiňují historické prameny už v 12. století, tedy v době, kdy Beroun ještě jako město neexistoval. Název Berounka se objevil v 17. století. Majitelé berounského panství tehdy začali nazývat svůj úsek Mže jako řeku Berounských a z původně přivlastňovacího pojmenování se postupně stal název zeměpisný. Berounka se začala prodlužovat stále víc k Plzni a ukusovat Mži z jejího toku.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí