zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Němečtí Zelení podpoří vládní plán odchodu od jádra

27.06.2011
Atomová energie
Politika
Němečtí Zelení podpoří vládní plán odchodu od jádra

Němečtí opoziční Zelení se na dnešním mimořádném sjezdu navzdory vnitřním rozporům dohodli, že podpoří záměr vlády kancléřky Angely Merkelové opustit jadernou energetiku do roku 2022. Informovala o tom agentura AP. Postoj Zelených je důležitý pro schválení návrhu v horní komoře parlamentu, kde nemá vláda většinu.

Většina stranických delegátů s podporou vládního návrhu souhlasila. Řada straníků však upozorňovala, že vládní plán není dostatečně rychlý.

Německo v březnu vyřadilo na tři měsíce z provozu sedm jaderných reaktorů postavených před rokem 1980 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Premiér Petr Nečas začátkem měsíce uvedl, že odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší podle předběžných odhadů české vlády po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. To by ale nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například zvýšením energetických kapacit dostavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí