zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

KOORDINÁTOŘI ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVY ZDÁRNĚ UKONČILI "STUDIJNÍ" PLAVBU

02.07.2011
Ekologické vzdělání a výchova
KOORDINÁTOŘI ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVY ZDÁRNĚ UKONČILI  STUDIJNÍ  PLAVBU

Vysočina - 27 pedagogů ze středních a základních škol v kraji Vysočina úspěšně absolvovalo "Specializační studium" pro koordinátory environmentální výchovy, které zrealizovala obecně prospěšná společnost Chaloupky v rámci projektu Příroda Vysočiny je naší učebnou ve spolupráci s brněnskou Lipkou.

Studium bylo zahájeno v červnu 2010 na středisku Chaloupky symbolickým přechodem lodního můstku a naloděním všech zúčastněných na bárku environmentální výchovy. Studenti byli pasováni na námořníky plující za poznáním k environmentálním obzorům. Plavidlo odrazilo od bezpečných břehů domova a vydalo se na dalekou cestu trvající 250 hodin společné plavby.

Během ročního studia navštívili účastníci kromě střediska Chaloupky 4 další pracoviště středisek ekologické výchovy, vydali se za příklady dobré praxe do základních škol v kraji Vysočina i za jeho hranice, navštívili 5 chráněných území, vyslechli přednášky celé řady zkušených lektorů - např. pracovníků středisek ekologické výchovy, učitelů všech stupňů škol, pracovníků národních parků a CHKO, nadací a občanských sdružení, a v neposlední řadě bývalých absolventů specializačních studií. "Studium bylo poměrně náročné, jeho značná část probíhala ve dnech volna a o prázdninách, přesto ho většina pedagogů zvládla s úsměvem na tváři," uvádí Jana Čížková koordinátorka studia. Velkým zdrojem nápadů a inspirací pro další rozvoj environmentální výchovy na školách se staly prezentace environmentálních aktivit škol jednotlivých účastníků studia a metodické materiály, které účastníci obdrželi. "Součástí studia a podmínkou pro jeho úspěšné ukončení bylo vypracování závěrečné práce. Ta vytváří koncepci pro další rozvoj environmentální výchovy na školách účastníků a může posílit její dosavadní pozice, či se stát vhodným dokumentem pro projednávání rozpočtu školy," dodává dále Čížková.

Úspěšní absolventi se mohou těšit na další dva navazující semináře, které doplní a prohloubí znalosti a dovednosti získané během specializačního studia. Tyto semináře se uskuteční na podzim a na jaře roku 2012.

Kontaktní osoba: Jana Čížková, tel. 734 523 758, e-mail: jana.cizkova@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí