zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Operátor Vodafone chystá stěhování do ekologicky šetrnější centrály

11.07.2011
Ekologické mobily
Operátor Vodafone chystá stěhování do ekologicky šetrnější centrály

Další z velkých firem je na cestě z centra Prahy. Novou budovu postaví ve Stodůlkách firma Finep.

Česká pobočka operátora Vodafone se za 3,5 roku odstěhuje ze stávajícího sídla Na Vinici ve Strašnicích. Od ledna 2015 bude sídlit v nové ekologické centrále, kterou pro něj v pražských Stodůlkách u stanice metra postaví společnost Finep. Uvedli to zástupci operátora.

Jedním z důvodů pro stěhování jsou rostoucí nároky Vodafonu na ekologické parametry sídla. Nová centrála o rozloze kolem 16 tisíc metrů čtverečních bude mít jako jedna z prvních administrativních budov v Praze certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) a díky ekologicky šetrnému chodu navíc operátor dlouhodobě významně ušetří provozní náklady.

Oproti Vinici bude Vodafone v novém sídle využívat asi o pětinu méně prostoru. "Je to hlavně díky lepší práci s prostorem a částečně i díky tomu, že část zaměstnanců využívá takzvaný flexi office, v rámci nějž mohou občas pracovat z domova," uvedl mluvčí Miroslav Čepický.

Změnu adresy operátor zvažoval zhruba poslední dva roky. Vedle Stodůlek byly ve hře například ještě objekty na Evropské ulici v Dejvicích. "Klíčovými parametry při výběru nového sídla byly co nejekologičtější provoz budovy s nízkou energetickou náročností a těsná blízkost metra, aby se zaměstnanci mohli snadno dopravovat," uvedla generální ředitelka Vodafonu Muriel Antonová. Vodafone se profiluje jako ekologický operátor. V minulosti snížil emise CO<sub>2</sub> ve své mobilní síti a využívá také hybridní a elektrická vozidla.

Současná nájemní smlouva v areálu Na Vinici, kde je Vodafone od roku 2000, vyprší začátkem roku 2015. I v novém sídle bude operátor v nájmu. Finep by měl začít stavět příští rok. V sousedství již má sídlo třeba Siemens a do lokality se má stěhovat i Komerční banka.

Stěhování do "zelené" budovy minulý týden oznámila i poradenská společnost PwC. Z Prahy 2 se přesune do budovy City Green Court. Od začátku roku 2013 si PwC v objektu, který buduje společnost Skanska, pronajme 12 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor. I City Green Court má být držitelem mezinárodního ekologického certifikátu LEED.


Co je to LEED?
Certifikace v rámci systému LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) hodnotí budovy z pohledu jejich celkového vlivu na životní prostředí.

Hodnocení je založeno na systému kritérií, mezi něž patří například energetická úspornost provozu budov, efektivní využití zdrojů vody a tepla, dostupnost veřejnou dopravou a alternativní možnosti přepravy, inovace konstrukčního řešení či použití k životnímu prostředí šetrných materiálů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí