Sobota, 20. dubna 2024

Německý prezident oddaluje podpis zákonů, jež zpečetí osud jádra

Německý prezident oddaluje podpis zákonů, jež zpečetí osud jádra

Německý prezident Christian Wulff nebude spěchat s podpisem energetických zákonů, které v minulých týdnech schválily obě komory parlamentu a které počítají s úplným odklonem země od jádra do roku 2022. V rozhovoru pro televizní stanici ZDF uvedl, že chce nejprve prověřit jejich ústavnost. Kritizoval přitom vládu kancléřky Angely Merkelové za přílišnou rychlost, s jakou toto komplikované téma prosadila.

"To potřebuje čas, debaty a spory. Tohle však šlo velmi, velmi rychle, a to i v parlamentu," pozastavil se Wulff nad tempem, kterým středopravá vládní koalice s podporou většiny levicové opozice uzákonila postupný konec jaderné energetiky v Německu. Aby příslušné normy mohly vstoupit v platnost, chybí na nich už jen prezidentův podpis.

Wulff však chce nejdřív prověřit, zda je obsah těchto zákonů v souladu s ústavou a zda například předčasné ukončení provozu jaderných elektráren není zásahem do vlastnických práv jejich provozovatelů, jak někteří z nich tvrdí a požadují za to miliardová odškodnění. "To také bude potřebovat čas a ten si na to vezmu," prohlásila hlava státu v interview vysílaném v neděli večer.

Německá vláda křesťanských demokratů (CDU/CSU) a liberálů (FDP) rozhodla o odchodu od jaderné energetiky po březnové havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, kterou způsobilo ničivé zemětřesení a následná přílivová vlna cunami. Podle novely "atomového zákona", kterou na konci června schválil Spolkový sněm a minulý pátek i Spolková rada, zůstane natrvalo odstaveno sedm nejstarších jaderných elektráren spolu s poruchovým blokem v Krümmelu, které kabinet Angely Merkelové nechal dočasně vyřadit z provozu už po nehodě ve Fukušimě. Zbývajících devět reaktorů bude postupně utlumováno mezi lety 2015 a 2022.

Současná berlínská koalice se tak v zásadě vrátila k harmonogramu, který v roce 2000 schválila tehdejší vláda sociálních demokratů (SPD) a Zelených v čele s kancléřem Gerhardem Schröderem (SPD). Ještě loni přitom prosadila prodloužení provozu všech jaderných elektráren v Německu v průměru o 12 let. To Wulff, bývalý místopředseda kancléřčiny CDU a někdejší stranický rival Merkelové, podepsal bez delšího váhání.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů