zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo životního prostředí a Svaz měst a obcí uzavřely dohodu o vzájemné spolupráci

15.07.2011
Urbánní ekologie
Ministerstvo životního prostředí a Svaz měst a obcí uzavřely dohodu o vzájemné spolupráci

Ministerstvo životního prostředí a Svaz měst a obcí se v zájmu ochrany a zlepšování stavu životního prostředí v České republice dohodly na vzájemné spolupráci, která představuje především moderní a efektivní veřejnou správu.

"Obce a města jsou pro Ministerstvo životního prostředí v jednání přirozenými partnery, řešení problematiky životního prostředí také vyžaduje spolupráci všech částí společnosti," řekl ministr Tomáš Chalupa. "V čele obcí i měst jsou volení zástupci, kteří mají odpovědnost a je v našem zájmu nastavit se samosprávami jasnou a efektivní komunikaci," dodává.

Dohoda zavazuje ke vzájemné spolupráci v oblastech udržitelné ochrany, správy a plánování krajiny a složek životního prostředí jako jsou ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie. Díky tomu dojde k provázání obou úrovní veřejné správy, tj. místní a centrální, která je reprezentována Ministerstvem životního prostředí.

Svaz měst a obcí (SMO ČR) bude MŽP předávat praktické zkušenosti místních samospráv. Poznatky z praxe pak budou využity ke zjednodušení systému tak, aby se odbourala například zbytečná administrativní a byrokratická zátěž pro žadatele o evropské fondy.

MŽP se oproti tomu zavazuje, že se SMO ČR bude konzultovat návrhy legislativních předpisů, které se týkají municipální sféry a místních samospráv nebo že bude SMO ČR zapojovat do činnosti výborů, komisí a pracovních skupin, které formulují budoucí politiky týkající se měst a obcí. Se SMO ČR bude ministerstvo také spolupracovat například na formulaci priorit k čerpání evropských fondů a zohlednění potřeb místních samospráv v programových dokumentech MŽP.

Rámcová témata spolupráce budou účastníci Dohody pravidelně konkretizovat formou Akčního plánu a to vždy na dvouleté období. Jeho plnění bude po skončení daného období vyhodnoceno. První Akční plán na roky 2011-2012 bude připraven do 31. srpna 2011.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí