zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK chce snížit emise oxidu siřičitého z lodní dopravy o 90 pct

20.07.2011
Ovzduší
Vodní cesty
EK chce snížit emise oxidu siřičitého z lodní dopravy o 90 pct

Evropská komise chce, aby se v lodní dopravě v Evropské unii o 90 procent snížily emise oxidu siřičitého a emise jemných pevných částic o 80 procent. Komise náklady na potřebná opatření, která je třeba k dosažení ambiciózních cílů přijmout, odhadla na až 11 miliard eur (asi 269 miliard Kč). Přínos pro veřejné zdraví ale proti tomu komise spočítala na 15 až 34 miliard eur.

Komise v dnešním prohlášení zdůraznila, že zhruba polovina Evropanů žije v místech, v nichž se zatím nedaří naplňovat cíle týkající se kvality životního prostředí. "Regulační orgány věnovaly pozornost zejména zdrojům znečištění na pevnině, nyní však nastal čas, aby se zapojilo i odvětví námořní dopravy, zejména proto, že kvalitu ovzduší ovlivňuje daleko za hranicemi pobřežních oblastí," uvedl eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

Česka se plán komise vzhledem k tomu, že nemá přístup k moři, bezprostředně nijak zvlášť nedotkne.

Emise oxidu siřičitého způsobují kyselé deště a vznik jemného prachu zase představuje riziko pro zdraví lidí. Může totiž vést mimo jiné k nemocem dýchacího ústrojí nebo srdce. "Snižuje v EU naději dožití až o dva roky," podotkla také komise.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí