zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CHKO Železné hory chystá mírnější podmínky pro rozvoj obcí

20.07.2011
Chráněná území
Urbánní ekologie
CHKO Železné hory chystá mírnější podmínky pro rozvoj obcí

Podmínky pro výstavbu a rozvoj obcí a pro zemědělství a lesnictví v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory by se mohly v některých místech zmírnit. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR chystá po projednání s obcemi a dalšími zájemci změny v dosavadním rozdělení území do čtyř zón ochrany odstupňované podle aktuálního stavu přírody. Sjednotit by se měly nejpřísněji chráněné lokality, mírnější pravidla by platila v místech s rozsáhlejší souvislou zástavbou, řekl ČTK vedoucí správy CHKO a pardubického střediska agentury Vlastimil Peřina.

"Čtvrté zóny, kde je ochranný režim nejméně přísný, mají v současnosti velice malou rozlohu. V souvisle zastavěných územích nebo průmyslových areálech na okrajích CHKO při přípravě nové zonace uvažujeme o tom, že by se rozloha do budoucna zvýšila," uvedl Peřina. Obyvatelům i podnikatelům by tak ubyla administrativní zátěž a omezení.

Stávající nejpřísněji chráněné první zóny jsou ve velkém počtu roztroušené po území CHKO, neboť krajina byla osídlena a intenzivně využívána už od středověku, dnes v oblasti leží více než 50 obcí. Podle Peřiny by se mohl počet malých segmentů snížit a některé části přejdou do mírnějšího režimu.

Agentura chce do vytváření nové zonace zapojit všechny, kterých se změny mohou dotknout. "Proto jsme nad rámec zákona přistoupili ke dvěma kolům jednání, abychom mohli podchytit skutečně všechny relevantní připomínky a podněty," uvedl Peřina. Nové rozdělení by mohlo vstoupit v platnost v polovině příštího roku.

CHKO Železné hory byla vyhlášena v roce 1991. Rozkládá se na ploše 284 kilometrů čtverečních, z nichž zhruba dvě třetiny leží v okrese Chrudim, zbytek v okrese Havlíčkův Brod. V oblasti rozdělené do čtyř zón je vyhlášeno 24 maloplošných zvláště chráněných území a 14 památných stromů, další se k vyhlášení připravují.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí